آیا مسواك زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان، خطر حمله قلبی را كاهش می‌دهد؟

آیا مسواك زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان، خطر حمله قلبی را كاهش می‌دهد؟

افرادی که دندان های خراب و پوسیده دارند بیشتر در معرض بیماری قلبی وعروقی هستند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که بهداشت بد دندانها نشانه ای از خطرات حاد بیماری قلبی است. ثابت شده است که بیماری قلبی-عروقی و به ویژه آسیبهای عروق کرونر ارتباط زیادی با تعداد دندانهایی دارد که در دهان باقی مانده است.

 

مرگ در اثر بیماری قلبی به خصوص بیماری های کرونر نزد کسانی که کمتر از ده دندان دارند، بیش از هفت برابر افرادی است که بیشتر از بیست و پنج دندان دارند. دلیل این ارتباط مستقیم این است که عفونتهای دهان و اطراف دندانها می تواند وارد گردش خون شود و التهاب های مزمن ایجاد کند و منجر به بروز بیماری قلبی شود. بیماریهای دندان و لثه می‌تواند باعث افزایش سطح چربی‌های تری گلیسیرید در خون شود و به سلامت قلب آسیب وارد کند.
همچنین ، عفونت های لثه می‌تواند روی رگ های خونی در دهان تاثیر بگذارد. به گونه ای که باکتری‌های مضر و خطرناک به همراه جریان خون به قلب منتقل می‌شوند. بیماری ها و عوارض قلبی دلیل اصلی مرگ های غیرطبیعی در جهان است.

 

بهداشت دهان می‌تواند از خطر جدی پرفشاری خون که بیش از یک چهارم بزرگسالان به آن گرفتار می‌شوند، پیشگیری کند. فشارخون بالا هم، افراد را به حملات قلبی، سکته مغزی، زوال عقل و بیماری‌های مهلک دیگر مبتلا می‌کند.
افراد فاقد دندان‌های سالم، نمی‌توانند به راحتی غذای خود را بجوند و ممکن است به سمت غذاهای نرم‌تر و فرآوری‌شده، متمایل شوند و این نوع رژیم غذایی، گردش خون در بدن آنها را سخت می‌کند. در نتیجه به فشار خون مبتلا می‌شوند.

محققان دانشگاه بوفالو می‌گویند، از دست دادن دندان، می‌تواند یکی از عوامل موثر در ایجاد فشار خون در افراد باشد. محققان دیگر در گذشته هم بین بیماری‌های لثوی و پرفشاری خون، ارتباطی پیدا کرده بودند اما دلیل اصلی آن را نمی‌دانستند.

 

اکنون در این بررسی همه جانبه روی داوطلبان زن، به مدت ۱۸ سال نشان داد، ۲۰ درصد زنانی که دندان‌های خود را از دست داده بودند به پرفشاری خون مبتلا شدند. البته جالب اینجاست که برخلاف تحقیقات گذشته، در این بررسی بین بیماری‌های دندانی و لثوی و بیماری فشار خون، ارتباطی دیده نشد. بنابراین محققان به این نتیجه رسیدند که نداشتن دندان و اثر آن روی رژیم غذایی فرد می‌تواند چنین مشکلی را به وجود آورد.
مطالعات محققان نشان می‌دهد، میان پاكیزگی دهان و دندان و خطر ابتلا به بیماری‌ قلبی ارتباط مستقیم وجود دارد. همچنین میان بهداشت دهان و خصوصا سلامت لثه، با كاهش خطر ابتلا به حملات قلبی، رابطه مستقیم وجود دارد. در نتیجه مسواك زدن مرتب و مراقبت از سلامتی لثه‌ها باعث بهداشت دهان و دندان و در نتیجه كاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌شود. افرادی كه دچار بیماری‌های دندان یا لثه هستند، دو برابر بیشتر نسبت به دیگران، در خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.

 

 

بیماریهای دهان و دندان و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان چگونه منجر به بیماری قلبی می شوند؟

باکتری از داخل دهان به سیستم گردش خونی که در میان بافت لثه است می رود. این باکتریها مانند باکتریهایی است که در پلاکهای داخل عروقی است . باکتریهای دهان به پلاکهای سیستم گردش خون می چسبند و در شکل گیری پلاکهای داخل عروقی و لخته شدن خون مشارکت می نمایند .مطالعات نشان داده ۲۵٪ افرادی که بیماری لثه دارند بیماری قلبی هم دارند و این مسئله بیشتر در مردان زیر ۵۰ سال شایع است .

 

چه راهکارهایی برای جلوگیری ازبیماری قلبی باید انجام داد :

افرادی که نگران بیماری قلبی هستند باید توجه بیشتری به عوامل خطرساز نمایند ( عواملی که فرد را بیشتر مستعد ابتلا می کند) یعنی فقط مسواک زدن برای پیشگیری از بیماری قلبی کافی نیست بلکه باید از سیگار کشیدن و خوردن غذاهای خیلی چرب پرهیز کنند.

 

افرادی که بیماری قلبی دارند یا جراحی قلب کرده اند باید قبل از کارهای سخت دندانپزشکی ( مانند: کشیدن ، جراحی و… ) حتماً آنتی بیوتیک مصرف کنند و در نهایت این نکته ضروری است که پیشگیری کردن بهتر از درمان است و استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان و خمیردندانهای حاوی فلوراید ممکن است به پیشگیری از مشکلات شدید دندانی کمک نماید .

 

نشانه های عجیبی که ممکن است خبر از بیماری قلبی در آینده بدهد!

 

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب و کلینیک واریس : تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر