چگونه قند بر میزان کلسترولتان تاثیر می گذارد؟

چگونه قند بر میزان کلسترولتان تاثیر می گذارد؟

بحث ما در مورد اجتناب از غذاهایی است که بدن ما بی درنگ آن را تبدیل به کلسترولتان می کند. قوی ترین تولید کننده ی کلسترولتان چیست؟؟باور کنید یا نه، این قند است!

وقتی قند را می گوییم منظورمان اضافه قند ها و کربوهیدرات های ساده است که می تواند به سرعت به کلسترولتان تبدیل شود. فکر کنید نه تنها شیرینی ها (مانند کیک ها و کوکی ها، شکلات ها و سایر دسرها)، بلکه سایر غذاهای حاوی یا ساخته شده از دانه های تصفیه شده – مانند برنج سفید، نان، شیرینی و ماکارونی.

 

تمام کربوهیدرات ها به عنوان قند جذب می شوند. و هنگامی که سطح قند خون بالا می رود (مانند پس از خوردن یک نان خامه ای یا دونات)، بدن با آزاد کردن انسولین پاسخ می دهد. انسولین یک هورمون حیاتی است که باعث می شود قند در بدن ما برای استفاده بین وعده های غذایی ذخیره شود. اما این باعث نمی شود که فقط همان قند ذخیره شود. بلکه بدن ما را به طور کلی در حالت ذخیره سازی انسولین قرار می دهد.

 

حالا فرم ذخیره سازی کلسترول چیست؟ LDL یا کلسترول بد. اگر سطح انسولین بالا رود، LDL بالا می رود.
فرم کلسترول غیر ذخیره سازی چیست؟ HDL یا کلسترول خوب است. اگر سطح انسولین بالا رود، HDL پایین می آید.
و اگر شما تمام شکری را که می توانید، ذخیره کرده اید چه چیزی در جریان خون شما بیش از حد جریان دارد؟ انسولین این قند را به چربی تبدیل می کند. در نتیجه سطح تری گلیسیرید بالا می رود.

 

برخی از بدترین موارد کلسترولی در افرادی که یک رژیم غذایی کم چربی و کم کلسترول را مصرف می کنند، اما به مقدار یا منبع شکر مصرفی خود توجه نمی کنند دیده می شود.آنها به جای خوردن میوه ها و سبزیجات و غلات کامل,,, پاپ کورن، چربی و نوشیدن کلسترول پایین، ماکارونی و کوکی های کم چرب را می خورند.

 

اما برای روشن شدن – قند طبیعی مانند میوه ها – اثرات بسیار متفاوت بر روی بیوشیمی ما دارد. شکر که به شکل یک غذای کامل (مثل سیب) در می آید، به آرامی جذب می شود، زیرا زمان بیشتری برای هضم یک سیب نیاز هست و قند موجود در آن نیز آرام آرام جذب بدن‌میشود. و این به سطوح انسولین کمک می کند تا ثابت بمانند. توجه داشته باشید که من در مورد کل سیب صحبت می کنم – نه سس سیب یا آب سیب (که به سرعت هضم می شود و برخی از اثرات مثبت بر روی بیوشیمی شما را از بین میبرد). بنابراین، هنگام خوردن کربوهیدرات، دقت کنید غذای تان چقدر نزدیک به فرم اصلی (غذاهای جامد و غلات) است. این به شما کمک خواهد کرد تا سطح انسولین و کلسترول خود را در چک نگه دارید.

 

 

آیا می توان دارو های گیاهی را جایگزین دارو های کاهنده کلسترول کرد؟

6 عدد سلامتی قلب که باید بدانید

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب و کلینیک واریس : تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر