بررسی علت مرگ ناگهانی ورزشکاران

بررسی علت مرگ ناگهانی ورزشکاران

با وجود مزایای روشن ورزش برای سلامتی افراد و حتی مبتلایان به بیماری های قلبی، مرگ ناگهانی قلبی (SCd) ممکن است برای برخی افراد در حال انجام ورزش رخ دهد. در این مقاله به بررسی مرگ ناگهانی قلبی و راه های جلوگیری از آن خواهیم پرداخت.

ورزش یکی از بهترین روش های بهبود سلامت و با تغییراتی در بدن موجب کاهش عوامل آسیب رسان مانند چربی، فشار خون و بیماری های قلبی عروقی می گردد. مطالعات متعدد علمی نشان داده که رابطه مستقیمی بین انجام تمرین های هوازی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی وجود دارد. حتی مقدار کم ورزش نیز نسبت به بی تحرکی کامل می تواند باعث کاهش احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی باشد. برای تعداد بسیار کمی از افراد ممکن است باعث مرگ ناگهانی قلب (sCd) شود.

مرگ ناگهانی قلب (sCd) شایع ترین علت مرگ ناگهانی در میان ورزشکاران است. تخمین های اخیر از مرگ ۱ نفر از میان ۴۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر در سال متغیر است و بستگی به جامعه مطالعه شده دارد. با وجود نادر بودن scd ، به علت جوان و ورزشکار بودن اغلب افراد درگیر با این بیماری تاثیر عاطفی و اجتماعی زیادی روی جامعه دارد بنابراین تلاش های زیادی درجهت بدست آمدن راهکار های مناسب تشخیص و جلوگیری از SCD انجام شده است. تعریف های مختلفی از ورزشکار وجود دارد.مجله سلامت قلب دکتر پزشکی. یک ورزشکار رقابتی شخصی است که در یک تیم یا به صورت انفرادی با تیم یا افراد دیگری در یک رقابت جهت بدست آوردن موفقیت یا پیروزی شرکت می کند. این تعریف بیشتر دربر گیرنده ورزشکاران جوان حرفه ای است و شامل افراد مسن و کسانی که به صورت تفریحی ورزش می کنند نمی شود. بنابراین هنگام تعریف افراد در معرض خطر گروه بندی این افراد ممکن است دشوار باشد. SCD بین ورزشکاران مذکر سیاه پوست، بیشتر بوده و در آمریکا بین بسکتبالیست ها بیشتر مشاهده شده است. خطر این بیماری در بین ورزشکاران مرد بسکتبالیست ۱۵ برابر بیشتر نسبت به بقیه ورزشکاران است( ۱نفر از هر ۵۲۰۰ نفر در مقابل ۱ نفر از هر ۵۳۷۰۳ نفر) علت این امر کاملا مشخص نیست ولی ممکن است به علت بیشتر بودن آمار بازیکنان سیاهپوست و سندرم مارفان در بین بسکتبالیست های ایالات متحده باشد.

 

علت مرگ ناگهانی قلبی SCD در ورزشکاران

در وزشکاران زیر ۳۵ سال شرایط ارثی قلبی و ابتلا به HCM و ابتلا به بیماری عروق کرونر شایعترین علت مرگ در SCD است. ورزشکاران بالای ۳۵ سال اغلب حوادث SCD ناشی از بیماری عروق کرونر است. پیش آگهی ورزشکاران در معرض SCD به دلیل منجر به مرگ شدن اغلب حمله SCD دشوار است. با این حال در ۳۰ درصد از ورزشکاران مبتلا به SCD علائم درد قفسه سینه، تنگی نفس، کاهش عملکرد، تپش قلب،سنکوپ یا پیش سنکوپ گزارش شده است. در دوچرخه سواری و سایر ورزشهای استقامتی SCD بیشتر است و همچنین کسانی که مرتب ورزش نمی کنند یا پس از مدت زمان زیادی شروع به ورزش کرده اند. شایعترین علت SCD در میان ورزشکاران جوان HCM است که وضعیت ژنتیکی در بطن چپ است که منجر به آریتمی هایپرتروفی بطن چپ می شود. مطالعات دیگری نشان داده است که شایعترین SCD در ورزشکاران جوان کاردیومیوپاتی بطنی آرتروژنی است که حدود ۲۵ درصد از موارد SCD می باشد.

پیشگیری

‎به علت اینکه بیماری های زیادی ممکن است باعث مرگ ناگهانی قلبی در ورزشکاران شود، نقش آزمایشات غربالگری در این سنین بسیار مهم است. در گام اول پیش از شرح حال ورزشکار نوار قلب و اکو قلب افراد سالم را از افرادی که احتمال مرگ ناگهانی قلبی SCD دارند جدا می کنند در افراد مشکوک بنابر نوع تشخیص ممکن است از MRI ، تست استرس، آزمایش ژنتیک استفاده شود.

 

حتماً‌ بخوانید: ورزش های مفید و مضر برای قلب را بشناسید

 

دکتر سپیده پزشکی، متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر