شکلات برای قلبتان مفید است! البته تحت شرایطی خاص!

شکلات برای قلبتان مفید است! البته تحت شرایطی خاص!

یک نظریه ی خوشمزه! مطالعه ای جدید که در ژورنال Heart چاپ شده، دریافته که مصرف کنندگان شکلات در مقایسه با سایر افراد، کمتر دچار ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و حمله ی قلبی می شوند.

چه چیزی در شکلات هست که چنین خواصی را دارد؟

 

زمانی که شیر و شکر را از شکلات حذف کنیم، دانه ی کاکائو باقی می ماند و در واقع این ترکیبات داخل دانه های کاکائو است که برای محققان جالب است. مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی .این مطالعه بخشی از یک شواهد رو به رشد است که نشان می دهد ترکیبات زیست گیاهی موجود در دانه ی کاکائو، به نام پلی فنول، ممکن است به حفاظت در برابر بیماری های قلبی کمک کند.
داریوش مظفریان، دبیر دانشکده علوم تغذیه فریدمن در دانشگاه توفت، می گوید: “به نظر می رسد پلی فنول، که ما در حال بررسی آن هستیم، سلامت عروق خونی ما را بهبود می بخشد.”
این تحقیقات طی 12 سال بر روی 20 هزار بزرگسال در انگلستان انجام شده است.

 

برای جلوگیری از بیماری های قلبی، مصرف چه مقدار شکلات بهتر است؟

به طور کلی میزان مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی در بین افرادی که شکـلات زیادی مصرف میکردند 12 درصد و در افرادی که اصلا شکلات مصرف نمی کردند 17.4 درصد بود. به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل شکلات خورها از نظر میزان مصرف شکـلات، به دسته های مختلفی تقسیم شدند. دسته ای که بیشتر مزایا را از شکلات به دست آورده بودند روزانه بین 16 تا 100 گرم کاکائو مصرف می کردند.

 

البته در حال حاضر فقط میدانیم که میان شکلات و سلامتی تنها یک ارتباطی وجود دارد. جوآن مانسون، رئیس بخش آموزش پیشگیرانه در بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون، می گوید: “این رابطه، علت و معلول رابطه شکلات و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی نیست.”

 

مانسون و گروهی از محققان دیگر در حال انجام یک کارآزمایی بالینی در مورد پلی فنولها – این ترکیبات زیست فعال – در کاکائو هستند.

 

منسون می گوید: “ما کاکائو را به صورت کپسول آزمایش خواهیم کرد. “بنابراین، [هیچ موادی از قبیل ] قند، چربی و کالری” که شما از شکـلات های تخته ای و بسته بندی دریافت میکنید شامل این تحقیق نمی شود. او می گوید: “شکلات می تواند بخشی از یک رژیم سالم باشد.” اما افراط نکنید! و تعادل را نگه دارید. این تحقیقات هنوز هم ادامه دارد تا زمانی که به پاسخ قطعی برسیم.”

 

 

نوشیدنی های انرژی زا می توانند باعث ایجاد مشکلات قلبی شوند

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر