ارتباط نقص مادرزادی قلب و چاقی

ارتباط نقص مادرزادی قلب و چاقی

احتمال به دنیا آوردن یک کودک با نقص مادرزادی قلب ، در مادران چاق دو برابر بیشتر است! این مطالعه ارتباط بین چاقی مادر و خطر نقایص مادرزادی قلب را تایید می کند. چاقی نه تنها باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های متابولیسمی مادر می شود، بلکه کودک را نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی مادرزادی قرار می دهد. این تحقیق به اهمیت وزن نرمال برای مادران قبل از بارداری می پردازد.


این مطالعات طی 20 سال ، داده های بیش از 2 میلیون تولد را در سوئد زیر نظر قرار داد. نقص مادرزادی قلب به مشکلات قلبی که در هنگام تولد وجود دارد اشاره دارد.مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی. آنها شایع ترین نوع نقص مادرزادی هستند و تقریبا در هر 1000 تولد 8 مورد با چنین نقصی متولد می شوند. همانگونه که قبلا نیز گفته ایم نقص های قلبی شامل یک تعداد از شرایط از جمله تترالوژی فالوت، جابجایی از شریان بزرگ، نقص دیواره بین دهلیزی، نقص قوس آئورت و قلب تک بطنی می شود.

 

خطر نقص های خاصی با اضافه وزن مادر افزایش می یابد.
محققان بر اساس اولین تست قبل از زایمان، زنان را به عنوان طبیعی، اضافه وزن یا چاق طبقه بندی کردند. وزن مادران در ابتدا ی بارداری ثبت شد.
در این مطالعه چاقی به عنوان داشتن شاخص توده بدنی (BMI 30 ) کیلوگرم در متر مربع یا بیشتر تعریف شد، در حالی که چاقی شدید به عنوان BMI بیش از 35 کیلوگرم در متر مربع تعریف شد.
در حال حاضر چاقی مهمترین “خطرِ قابلِ پیشگیری” در میان عوارض و خطرات دوران بارداری محسوب می شود. مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی. تنها در سوئد، نسبت زنان باردار چاق، بین سالهای 1992 تا 2014 تقریبا دوبرابر شده است. کارشناسان نگران تاثیر بالقوه چاقی مادران بر پیامدهای بارداری، مانند نقص مادرزادی قلب هستند.
محققان همچنین بر اهمیت حفظ وزن سالم، مخصوصا برای زنان باردار تأکید دارند. دستیابی به وزن سالم قبل از بارداری می تواند به کاهش خطر عوارض این دوران و حفظ سلامت کودک کمک کند.

 

نارسایی قلبی عارضه ی شایع میان مبتلایان نقص های قلبی مادرزادی

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر