5 باور غلط درباره ضربان قلب

5 باور غلط درباره ضربان قلب

در این مطلب نگاهی می کنیم به 5 باور غلطی که در خصوص ضربان قلب ایجاد شده است و در خصوص هر باور غلط، نظر علمی و دقیق آن را ارائه می کنیم:

 

1) ضربان قلب طبیعی بین 60 تا 100 ضربه در هر دقیقه است؟

خیر! این استاندارد قدیمی ضربان قلب است. پزشکان معتقدند ضربان قلب ایده آل چیزی بین 50 تا 70 ضربه در دقیقه است. مطالعاتی اخیرا نشان داده که میزان ضربان قلب بیش از 76 ضربه در دقیقه در هنگام استراحت می تواند با خطرات حمله های قلبی در آینده مرتبط باشد.

 

2) آیا ضربان قلب نامنظم لزوما به معنی این است که حمله قلبی در پیش است؟

خیر! لزوما اینطور نیست و این باور صحیح نیست. هنگامی که شما ضربان قلب نامنظم یا همان تپش قلب را تجربه می کنید ممکن است احساس کوبیدن یا سرعت گرفتن را داشته باشید. متخصصان معتقدند اکثر این احساس ها تهدید کننده زندگی فرد نیستند.

در زیر به یک سری از چیزهایی که می تواند باعث تپش قلب شود اشاره می کنم:

▪️الکل
▪️کافئین
▪️ورزش
▪️استرس
▪️کم آب شدن بدن
▪️مصرف برخی داروها
▪️تب
▪️اختلالات تیروئید
▪️سیگار کشیدن

داشتن ضربان قلب نامنظم حتما به این معنی نیست که شما دچار حمله قلبی شده اید ولی اگر این علائم جدید است یا اگر در کنار آن درد قفسه سینه و مشکلات تنفسی هم دارید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

3) آیا ضربان قلب سریع لزوما به معنی این است که استرس داریم؟

خیر! استرس فقط یک فاکتوری است که می تواند خودش باعث افزایش ضربان قلب شود. ضربان قلب شما ممکن است بر اثر ورزش، هیجان یا اضطراب و ناراحتی افزایش پیدا کند. هنگامی که شما ایستاده اید ضربان قلبتان ممکن است 15 تا 20 ثانیه طول بکشد تا به حالت عادی برگردد. حتی آب و هوا مانند دمای بالا یا رطوبت هم می تواند باعث افزایش آن شود. اگر داروی تیروئید مصرف می کنید، ضربان قلب سریع ممکن است نشانه این باشد که دوز مصرفی دارویتان زیاد است و لازم است در این مواقع حتما با دکترتان مشورت کنید.

 

4) آیا نرمال بودن ضربان قلب به معنی این است که فشار خون هم وضعیت مناسبی دارد؟

خیر! درست است که گاهی اوقات ضربان قلب و فشار خون شما با هم بالا می روند مثل زمانی که ورزش می کنید یا عصبانی می شوید یا می ترسید. ولی همیشه این دو با یکدیگر مرتبط نیستند. ممکن است ضربان قلبتان نرمال باشد ولی فشار خونتان نباشد. و حتی می تواند یکی از این دو خیلی بالا باشد و دیگری خیلی پایین باشد.
پس حتی اگر ضربان قلبتان هم نرمال است بازهم فشار خونتان را به طور منظم چک بکنید.

 

5) اگر ضربان قلب پایین است، آیا به معنی این است که حتما قلب ضعیف است؟

لزوما نه! حتی ممکن است نشانه سلامتی شما باشد. مثلا در ورزشکاران ماهیچه قلب حالت مناسبی پیدا می کند بنابراین لازم نیست که قلب خیلی سخت کار کند تا ضربان قلب را حفظ کند. ضربان قلب کم وقتی می تواند نشانه مشکل باشد که شما احساس سرگیجه، تنگی نفس یا درد قفسه سینه دارید. در این موارد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 

دلایل ضربان قلب بالا چیست؟

ضربان قلب نامنظم یا آریتمی چیست؟

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر