تست استرس اکوکاردیوگرافی چیست؟

تست استرس اکوکاردیوگرافی چیست؟

تست استرس اکوکاردیوگرافی یا اکو استرس، روشی است که تعیین می کند که چگونه قلب و عروق خونی شما کار می کند. طی یک اکوکاردیوگرافی استرس، در حالی که شما بر روی یک تردمیل یا دوچرخه ایستاده ورزش می کنید، دکترتان فشار خون و ریتم قلب را کنترل می کند. هنگامی که ضربان قلب شما به اوج می رسد، پزشک شما برای تعیین اینکه آیا قلب شما خون و اکسیژن کافی دریافت می کند تصاویر سونوگرافی از قلبتان تهیه می کند.

 

زمانی که شما درد قفسه سینه دارید که با توجه به شرح حالی که پزشک از شما میگیرد، احتمال بیماری های عروق کرونر ،انفارکتوس میوکارد و یا حمله ی قلبی مطرح باشد استرس اکو روش مناسبی برای تشخیص اولیه است.مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی .این آزمون همچنین تعیین می کند که اگر شما در مرحله ی توانبخشی قلبی هستید، چه مقدار ورزش را می توانید با خیال راحت تحمل کنید.

این آزمایش می تواند به پزشکتان بگوید که چه درمان هایی نظیر پیوند عروق، آنژیوپلاستی و داروهای ضد انقباض یا آنتی آریتمی باید استفاده شود.

 

این آزمایش معمولا در یک آزمایشگاه اکوکاردیوگرافی یا آزمایشگاه اکو اتفاق می افتد، اما می تواند در مطب دکتر شما نیز انجام شود. معمولا بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

 

قبل از تست، باید موارد زیر را انجام دهید:

  • اطمینان حاصل کنید که برای سه تا چهار ساعت قبل از تست، چیزی نخورده و ننوشیده باشید.
  • در روز آزمون سیگار نکشید زیرا نیکوتین می تواند با ضربان قلب تداخل داشته باشد.
  • قهوه میل نکنید و داروهای بدون کافئین مصرف کنید البته قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی . اگر داروهای کافئین دار را مصرف
  • کرده اید، از دکتر خود بپرسید که میتوانید در آن روز تست را انجام دهید؟ شما نباید از داروهای قلب خاصی مانند بتا بلوکرها، ایزوسوربید دینیترات، ایزوسوربید منونیترات (Isordil Titradose) و نیتروگلیسرین قبل از آزمایش استفاده کنید.
  • اگر دیابت دارید و دارو های آن را مصرف میکنید حتما از قبل به پزشکتان اطلاع دهید.
  • لباس های راحت و شل را پوشانید. از آنجا که شما ورزش می کنید، اطمینان حاصل کنید که برای یک پیاده روی خوب آماده اید و کفش های ورزشی بپوشید.

 

چه اتفاقی در طول استرس اکوکاردیوگرافی رخ می دهد؟

 

ابتدا پزشک در حالت استراحت، قلب شما را بررسی میکند و با قرار دادن 10 تکه کوچک و چسبنده به نام الکترود در قفسه سینه تان کارش را شروع می کند. الکترودها به دستگاه الکتروکاردیوگرافی (ECG) وصل می شوند.
این دستگاه فعالیت الکتریکی قلب شما، به ویژه میزان نظم ضربان قلب شما را اندازه گیری می کند. شما قادر به دیدن فشار خون خود نیز خواهید بود. سپس دکتر شما یک اکوکاردیوگرام استراحت یا اولتراسوند را از قلب شما انجام خواهد داد.
تست استرس
بعد از اکوکاردیوگرام استراحت، دکترتان شما را در یک تردمیل یا دوچرخه ایستاده تمرین می دهد. طبق شرایط فیزیکی شما ممکن است از شما بخواهد میزان شدت تمرینات خود را افزایش دهید. مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی احتمالا برای 6 تا 10 دقیقه یا تا زمانی که احساس خستگی کنید زمان نیاز هست تا ضربان قلبتان را بالا ببرید. اگر دچار سرگیجه یا ضعف، یا درد قفسه سینه در سمت چپ شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

10 راه برای حفظ سلامتی قلب

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر