سیگار احتمال حمله قلبی را هشت برابر می‌کند

سیگار احتمال حمله قلبی را هشت برابر می‌کند

محققان میگویند در همه سیگاری‌ها احتمال حمله قلبی بیشتر می‌شود ولی در افراد سیگاری با سن کمتر از 50 سال این نسبت هشت به یک است. بسیاری از کشورها در سال‌های اخیر مالیات به سیگار را افزایش داده و تبلیغات زیادی را در وسایل ارتباط‌جمعی راجع به مضرات سیگار به راه انداخته‌اند. حتی در بعضی کشورها نرخ بیمه درمانی افراد سیگاری بیش از افراد غیر سیگاری است.

مطالعه ذکرشده همچنین نشان داده است که احتمال حمله قلبی در سیگاری‌های با سن 65-50 سال پنج برابر و سیگاری‌های با سن بالای 65 سال سه برابر افراد سیگاری است. این مطالعه در بیمارستان شفیلد انگلستان و با بررسی بیش از 1700 فرد بالغ که دچار حمله قلبی شده بودند انجام‌گرفته است.

همچنین مشخص شد که احتمال حمله قلبی در افرادی که در حال حاضر سیگار می‌کشند سه برابر بیش از افرادی است که قبلاً سیگار می‌کشیده‌اند یا اصلاً سیگاری نبوده‌اند.

مطالعه نشان داد که سیگاری‌های جوان‌تر عوامل مولد ریسک دیگری مانند بالا بودن فشارخون یا بالا بودن کلسترول یا ابتلا به دیابت را کمتر از افراد مسن‌تر داشته‌اند و این نشان می‌دهد که عامل اصلی بروز سکته قلبی در این دسته از افراد همان مصرف سیگار است.

بررسی همچنین نشان داد که در افراد سیگاری احتمال پاره شدن رسوبات چربی در دیواره عروقی بیشتر است. این پارگی موجب تشکیل لخته بر روی آن و درنتیجه انسداد رگ می‌شود.

بررسی ذکرشده اهمیت اقدامات درمانی برای ترک سیگار در افراد جوان و همچنین اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از سیگاری شدن نوجوانان را بیشتر نمایان می‌کند.

نتایج این مطالعه در شماره نوامبر 2016 مجله Heart منتشرشده است.

 

 

ویدیو؛ هر ١٥ سیگار ی که می کشید ممکن است باعث پیشرفت سرطان بشود

 هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست!

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر