ارتباط سوء مصرف ماریجوانا بر بیماری های قلبی

ارتباط سوء مصرف ماریجوانا بر بیماری های قلبی

به علت غیر قانونی بودن مصرف ماریجوانا، علف، یا حشیش در بیشتر کشورها، اصولا مطالعات کمی در جهت بررسی این ماده ی مخدر و رابطه ی آن با بیماری های قلبی شکل گرفته است.
با آزاد شدن مصرف این ماده در کشور کانادا، اخیرا مطالعات وسیعی جهت بررسی سؤ مصرف این ماده ی مخدر و رابطه ی آن با بیماری های قلبی انجام شده است.

 

در سال ۲۰۱۴ مقاله ای در مجله ی “نیو انگلند” در این مورد انجام شده. محققان در این مقاله به این نتیجه رسیده بودند که مصرف ماریجوانا باعث مشکلات عروقی شده و خطر حمله ی قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. هر چند مکانیزم هایی که باعث آن می شوند مشخص نیست. اما به این موضوع نیز اشاره شده که اغلب این موارد بلافاصله بعد از مصرف این ماده مخدر رخ می دهد.

 

شواهد اپیدمیولوژیک نشان داده است که مصرف ماریجوانا در مردان جوان نسبت به زنان جوان خطر بیشتری داشته و احتمال حمله های قلبی را در آنها بیشتر می کند.

 

با مصرف ماریجوانا، ضربان قلب و فشار خون افزایش پیدا می کند. در عین حال مصرف مواد مخدر استنشاقی (سیگار، ماریجوانا یا ترکیب این دو) ظرفیت خون برای تحویل اکسیژن را کاهش می دهد. مصرف بلافاصله ی سیگار بعد از مصرف ماریجوانا احتمال بیماری های قلبی جدی مانند حمله ی قلبی را افزایش خواهد داد. مصرف ماریجوانا برای افرادی که مبتلا به نا منظمی ضربان قلب هستند نیز ممکن است مشکل ساز باشد. چون سیستم عصبی سمپاتیک را فعال می کند.

 

بطور خلاصه عوارض ذیل را در پی دارد:

۱) افزایش فشار خون و ضربان قلب
۲) اگر همراه با سیگار باشد باعث کاهش توانایی جریان خون در انتقال اکسیژن میشود
۳)فشار زیاد روی قلب و کاهش قدرت آن

 

ماریجوانا اصولا کمتر در انزوا مصرف می شود و اکثرا همراه با سیگار و الکل مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است که مصرف سیگار همراه با ماریجوانا باعث سخت تر شدن پروسه ترک سیگار می شود. این در حالی است که خوردن ماریجوانا باعث مشکلات بیشتری می شود، چون اصولا مقدار مصرف خوردنی آن بیشتر از مصرف آن در حالت دود کردن است.

 

یکی از عوامل خطرساز معروف برای بیماری های قلبی افسردگی و مصرف ماریجوانا می تواند از طریق کاهش توانایی فرد در اتخاذ رفتار های سالم منجر به افسردگی گردد. درست است که خوردن ماریجوانا باعث کاهش خطر استنشاقی آن اما همچنان اثرات منفی آن روی ضربان قلب و فشار خون جدی خواهد بود.

 

در نهایت با توجه به مطالعات کم صورت گرفته بر روی این ماده مخدر، عقل حکم می کند که تا زمانی که تمام جوانب آن مورد بررسی قرار نگرفته از مصرف آن اجتناب شود. مصرف ماریجوانا قطعا برای افرادی که سابقه بیماری های ایسکمیک قلب به دلیل کاهش سطح اکسیژن خون و افزایش ضربان و فشار خون مضر خواهد بود. در آخر آنچه توصیه می شود این است که “هیچ دلیلی برای مصرف ماریجوانا وجود ندارد”

 

مصرف الکل و سیگار کشیدن می تواند به شریان ها آسیب برساند

 

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر