ورزش کردن به اندازه دارو ها در بیماری های قلبی و دیابت موثر است!

احتمالا همه می دانند که فعالیت بدنی و ورزش کردن برای سلامتی بسیار مفید است اما آیا می تواند باعث درمان یا پیشگیری از بیماری های جدی شود؟

 

طبق مطالعه ای که مجله پزشکی بریتانیا انجام داده است، ورزش می تواند به اندازه داروها در درمان و پیشگیری از بیماری قلبی و دیابت موثر باشد. در این مطالعه که محققان دانشکده پزشکی هاروارد و دانشکده پزشکی استنفورد حضور داشتند حدود 340هزار بیمار مورد بررسی قرار گرفتند تا تاثیر ورزش و تاثیر دارو ها روی بیماری های جدی مورد مقایسه قرار بگیرد. پس از تحلیل نتایج آزمایش محققان دریافتند که تفاوت خاصی بین تاثیر داروها و ورزش برای درمان یا پیشگیری از بیماری های قلبی و دیابت وجود ندارد. ورزش کردن به اندازه دارو ها در درمان خوب عمل می کرد، خصوصا در بیمارانی که سکته کرده بودند. تنها استثنایی که در این زمینه وجود داشت نارسایی قلبی بود که آنهم به تحتمال بخاطر محدودیت هایی بود که این بیماری برای انجام ـورزش ایجاد میکرد. البته شکی نیست که دارو ها به خاطر سرعت بیشتری که در بهبود بیماری ها ایفا می کنند گزینه قابل اعتماد تری هستند. همچنین ما درباره تاثیر داروها روی بیماری ها می دانیم و این موضوع به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است ولی درباره تاثیر ورزش کردن روی درمان بیماری های جدی مثل بیماری قلبی و دیابت هنوز هم باید مطالعات بیشتری صورت بگیرد. با این وجود چیزی که مشخص است این است که ورزش در کنار دارو می تواند یک سلاح قدرتمند در درمان یا پیشگیری از بیماری قلبی، دیابت و حتی سایر بیماری های جدی باشد.

 

 

ورزش و بیماران قلبی ، باید ها و نباید ها

پیاده روی به پیشگیری از ابتلا به نارسایی قلبی در زنان مسن کمک می کند

 

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر