چاقی چگونه بر مغز تاثیر می گذارد؟

ارتباط بین چاقی و مغز یک موضوع جالب است که دانشمندان اخیرا به دنبال کشف آن هستند.

مطالعات اخیر سبب شده تا جنبه های مهم ارتباط بین چاقی و مغز را با اندازه گیری و بررسی عملکرد مغز بر مدارهای خاصی از نورون ها کشف کنند.به عنوان مثال، محققان در اوائل سال جاری تحقیقی را منتشر کردند که ارتباط بین چاقی در اطراف معده و اندازه مغز کوچکتر – به ویژه حجم کم ماده خاکستری را نشان داد.

یافته های مطالعه اخیر دیگری نشان داد که قشر جلویی مغز که منطقه ای مهم برای تفکر پیچیده، برنامه ریزی، و کنترل خود است، در افرادی که تمایل به پرخوری دارند کمتر فعال است که ممکن است به چاقی و افزایش وزن منجر شود.
در نهایت، تحقیقات که تنها در ماه گذشته ظاهر شد، مجموعه ای از نورون ها را شناسایی کردند که می توانند در هنگام فعال شدن مجددا از بین بروند.
محققان هلندی از دستگاه های پیشرفته ی ام آر آی برای این تحقیقات استفاده کردند . آنها حجم ماده خاکستری کوچکتر در افراد چاق را گزارش داده اند.

 

چربی بیشتر بدن، ماده خاکستری کمتر مغز

دکتر دکرز و همکارانش تصمیم گرفتند بفهمند که چگونه چاقی ممکن است بر مغز تأثیر بگذارد، زیرا طبق مطالعات قبلی خطر ابتلا به “کاهش شناختی” و “زوال عقل” در افرادی که دارای چاقی بوده اند، یافت شده است.

اگر بخواهیم این بخش از مغز را توصیف کنیم باید گفت این واحد پردازش مرکزی شامل یک “قشر بیرونی ماده خاکستری رنگ و محوطه داخلی محوطه ای از ماده سفید است.

در مطالعه حاضر، محققان متوجه شدند که “داشتن سطح بالایی از چربی توزیع شده در بدن با حجم کمتری از ساختارهای مهم مغز، از جمله ساختارهای خاکستری که در مرکز مغز قرار دارند، همراه است.
“نکته جالب توجه اینکه، مشاهده کردیم که این ارتباط میان چاقی و ماده خاکستری مغز برای مردان و زنان متفاوت است، و این نشان می دهد که جنسیت یک فاکتور مهم از ارتباط بین درصد چربی و اندازه ساختار های مغز است.”
مردان چاقی که حجم ماده ی خاکستری پایین داشتند، هم به طور کلی و هم در قسمت هایی از مغز که مربوط به پاداش دادن است و هم در ساختار هایی از مغز که با جنبش و تحرک سر وکار دارد مساله داشتند
.
برای زنان چاق، افزایش مقدار چربی بدن تنها با حجم ماده کم در یک منطقه به نام globus pallidus ارتباط دارد که یک منطقه از مغز است که در حرکت داوطلبانه نقش دارد.

در هر دو مردان و زنان، بین مقدار بزرگتر چربی بدن و احتمال تغییرات کوچک در ماده سفید مغز ارتباط وجود دارد.
“مطالعه ما نشان می دهد که جمع آوری داده های بسیار زیادی بر اساس MRI می تواند منجر به بهبود بینش در مورد ساختاردقیق مغز در تمام انواع نتایج سلامت، مانند چاقی شود.”

 

این دانشمند در مورد پیامدهای احتمالی این تحقیق، برخی نظرات را مطرح می کند. او می گوید که ماده خاکستری کمتر می تواند به معنی عضلات کمتر باشد، و تغییرات ماده سفید می تواند ارتباط بین نورون ها را تحت تاثیر قرار دهد.
مطالعات قبلی حجم ماده خاکستری را با ” مدار پاداش غذایی” مرتبط کرده است، بنابراین تغییرات در ماده خاکستری می تواند کنترل کردن میزان خوردن را برای این دسته از افراد سخت می کند.

با این حال، او همچنین هشدار می دهد که تحقیقات بیشتری لازم است تا این نتیجه گیری را تقویت کند.

دکتر دکرز همچنین اشاره می کند که طبق مطالعات قبلی، التهاب مربوط به چاقی می تواند بر بافت مغزی تاثیر بگذارد. بنابراین این التهاب درجه پایین می تواند یافته های اخیر این مطالعه را توضیح دهد.
این که آیا تفاوت در توزیع چربی بدن با تفاوت در ساختار مورفولوژیکی مغز مرتبط است، برای تحقیقات آینده بسیار مهم خواهد بود.
زیرا چربی احشایی یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری متابولیک است و با التهاب بدنی سیستمیک مرتبط است”

 

 

 

15 عامل خطر در فشار خون بالا

 

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر