رژیم غذایی غنی از پروتئین برای پیشگیری از نارسایی قلب مناسب نیست

بر اساس یک مطالعه اخیر فنلاندی که رژیم غذایی حاوی پروتئین با پروتئین بالا را برای افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی مرتبط می کند، افزایش مصرف پروتئین ممکن است بهترین گزینه برای سلامت قلب نباشد،

در این مطالعه به طور خاص بر اثرات گوشت و لبنیات در مقایسه با پروتئیـن های گیاهی مانند آجیل و لوبیا متمرکز شده است تا ببینند آیا تاثیر متفاوتی بر سلامت قلب دارند.

برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف بالای گوشت ممکن است خطر قلبی عروقی را افزایش دهد، در حالی که پروتئیـن های گیاهی مانند لوبیا و آجیل ممکن است از سلامت قلب محافظت کند. با این حال، واضح نیست که چگونه، مصرف پروتئیـن بر نارسایی قلب تاثیر می گذارد ( نارسایی قلبی یک بیماری رایج که زمانی رخ می دهد که قلب نمی تواند به اندازه کافی خون را به بقیه بدن پمپ کند)

 

این مطالعات در طول 22 سال بر روی مردان بین 42 تا 60 سال بدون سابقه بیماری های قلبی انجام شد.

در پایان دوره مطالعه، 14٪ از شرکت کنندگان دچار نارسایی قلبی شدند. پس از تجزیه و تحلیل، محققان یک روند بین رژیم های حاوی پروتئیـن بالا و افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی را یافتند.

به طور کلی، شرکت کنندگانی که بالاترین میزان مصرف پروتئین را داشتند، 33٪ بیشتر احتمال دچار شدن به نارسایی قلب را نسبت به افرادی که دارای کمترین مصرف پروتئـین هستند، نشان میدادند. محققان با بررسی انواع مختلف پروتئیـن، دریافتند پروتئین مبتنی بر حیوانات نسبت به پروتئین بر پایه گیاه به شدت با نارسایی قلب مرتبط بود.

پروتئین های حیوانی حاوی هر نوع گوشت، غذاهای دریایی، لبنیات و تخم مرغ هستند، در حالی که پروتئیـن های گیاهی شامل غذاها مانند دانه ها، آجیل، لوبیا و دانه ها هستند.

از آنجاییکه این تحقیقات بر روی جامعه آماری مردان انجام شده نیاز به مطالعات بر جوامع آماری گسترده تری است. محققان به دنبال یافتن نوع دقیق هر پروتئین و تاثیر مثبت یا منفی آن بر قلب هستند.

به عنوان مثال، محصولات لبنی با افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی در این مطالعه همراه بود، در حالی که مصرف ماهی و تخم مرغ نبود. کارشناسان امیدوارند که یافته های خود را بهبود بخشند و دستورالعمل های رژیم غذایی را برای پیشگیری از نارسایی قلبی بهبود بخشند.

 

 

نارسایی قلب چیست؟

 

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر