نحوه ی انجام آنژیوگرافی از دست توسط دکتر سپیده پزشکی

این ویدئو با درخواست عزیزانی که مایل بودند درباره ی آنژیوگرافی از دست بیشتر بدانند تهیه شده است.

درصورتی که مایلید بیشتر درباره آنژیوگرافی از دست بدانید مطالب زیر را مطالعه کنید:

آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی از دست چیست و چه مزایایی دارد؟

یکی از خدمات تخصصی تیم مجرب دکتر سپیده پزشکی آنژیوپلاستی از دست است. در این مطلب نگاهی داریم به این روش بسیار ساده تر نسبت به انواع روش های دیگر.

در گذشته باز کردن یک شریان قلبی مسدود شده نیازمند جراحی قلب باز بود و باعث میشد دوره بهبودی مدت زیادی به طول بی انجامد. آنژیوپلاستی که اولین بار در سال 1977 انجام شد، یک راه ساده و جایگزین را بدون نیاز به جراحی و دوره بهبودی طولانی فراهم کرد. نتایج یک بررسی بزرگ بین المللی ثابت کرد که آنژیوپلاستی از شریان های رادیال مچ دست بسیار راحت تر و ساده تر از آنژیوپلاستی از طریق شریان فمورال کشاله ران است. شریان رادیال خون را از ساعد به مچ و سپس به کف دست و انگشتان منتقل می کند. در حقیقت شریان رادیال همان شریانی است که از طریق مچ نبضش را حس میکنید. انجام آنژیوپلاستی از طریق شریان رادیال از طریق مچ دست اولین بار در اوایل دهه 90 میلادی در هلند انجام شد. این شریان به قلب دسترسی بهتری دارد و گاهی اوقات از روش های دیگر خیلی راحت تر است. از دیگر ویژگی های این روش این است که ما در این روش خونریزی کمتری نسبت به روش فمورال داریم. مدتیست روش آنژیوپلاستی از طریق مچ دست در اروپا و ژاپن بسیار مرسوم شده و تقریبا جای روش فمورال از کشاله ران را گرفته است.

نحوه ی انجام آنژیوگرافی از دست توسط دکتر سپیده پزشکی
یک بررسی بین المللی به نام rival این دو روش را مورد مقایسه قرارداد و اینطور نتیجه گرفت که هر دو روش در زمینه برطرف کردن مشکلات عروق قلبی به یک اندازه موفق بوده اند (95درصد). نرخ مرگ و میر و حمله قلبی و سکته مغزی طی 30 روز پس از انجام این دو روش هم مساوی بوده است (3.2درصد). اما موارد خونریزی در اطراف محل ورود آنژیوپلاستی در روش رادیال از مچ دست کمتر بود و همچنین به نظر می رسید روش بسیار موثرتری نسبت به روش فمورال برای درمان افراد در خلال یک حمله قلبی است. یکی از ویژگی مثبت دیگر روش رادیال از مچ دست این است که نیاز نیست بیمار همانند روش فمورال برای اطمینان از قطع شدن خونریزی بستری شود و حتی می تواند همان روز به خانه برگردد. آنژیو از مچ دست به تنهایی قرار نیست معجزه کند اما وقتی توسط یک تیم مجرب انجام شود یک جایگزین بسیار خوب برای روش قدیمی است.

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر