قرار گرفتن در معرض نور آبی می تواند فشار خون را کاهش دهد!

این بررسی توسط دانشگاه Surrey با همکاری دانشگاه هنریش هاین دوسلدورف انجام شده است. در طول این بررسی شرکت کنندگان به مدت 30 دقیقه در معرض نور آبی قرار گرفتند. برای بررسی تاثیر فشار خون، انقباض عروق خونی و سطح پلاسمای خون قبل، حین و پس از انجام بررسی اندازه گیری شد و برای تشخیص دو نور متفاوت به اشخاص داده شد. این آزمایش نتیجه جالبی داشت، نور آبی فشار خون سیستولیک شرکت کنندگان را حدود 8 میلی متر جیوه کاهش داده بود! آنهم در مقایسه با نور عادی که هیچ تاثیری نگذاشته بود. و این مقدار کاهش فشار خون با نور آبی تقریبا با دارو های فشار خون قابل قیاس بود.

علاوه بر اثرات نـور آبی روی فشار خون مشخص شد این نور فواید دیگری هم روی مشکلات قلبی و عروقی دارد! مثلا سفتی شریان ها را کاهش می دهد و به شل شدن رگ های خونی کمک می کند. بنظر می رسد از نور آبی می شود برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی استفاده کرد. تحقیقات در این موضوع همچنین نشان داده است که نور آبی سطح اکسید نیتریک را افزایش می دهد که یک ملکول سیگنال رسان است که از سیستم قلبی و عروقی حفاظت می کند. محققان معتقدند که نـور آبی از طریق پوست در جریان خون پخش می شود، جایی که رگ های خونی شل می شود و جریان خون افزایش پیدا می کند و البته فشار خون کاهش می یابد. پروفسور کریستین هیز، استاد پزشکی قلب و عروق دانشگاه surrey درباره نور آبی می گوید: “قرار گرفتن در معرض نور آبی یک روش نوآورانه برای کنترل فشار خون بدون دارو در آینده است. این روش خصوصا در افرادی که فشار خون آنها به راحتی توسط دارو کنترل نمی شود مثل افراد مسن بسیار کاربردی خواهد بود.”

 

فشار خون

تاثیر ژنتیک بر فشار خون

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر