نوشیدنی های انرژی زا می توانند باعث ایجاد مشکلات قلبی شوند

نوشیدنی های انرژی زا در باشگاه های ورزشی و طی تمرینات، بسیار محبوب است و افراد گاهی آنها را یکی پس از دیگری مصرف می کنند.

طبق گزارش محققان، این وضعیت می تواند به بیماری هایی مانند آنژین، آریتمی قلبی (ضربان قلب نا منظم) و حتی مرگ ناگهانی منجر شود.

پرفسور ریچی اضافه می کند، حدود 96% این نوشیدنی های انرژی زا شامل کافئین هستند که هر 0.25 لیتر آن با دو فنجان اسپرسو برابری می کند..

کافئین یکی از قوی ترین آگونیست های گیرنده های رینودین است و منجر به انتشار عظیم کلسیم در سلول های قلب می شود. این مساله می تواند آریتمی قلبی ایجاد کند، اما همچنین بر توانایی قلب برای قراردادن و استفاده از اکسیژن تأثیر می گذارد. علاوه بر این، 52٪ این نوشابه ها حاوی تائورین، 33٪ گلوکورونولاکتون و دو سوم آن ویتامین ها است.

دکتر ریچی ادامه می دهد: در سال 2008 در فرانسه به نوشیدنی های انرژی زا، مجوز بازاریابی اعطا شد. در سال 2009 طرح نظارت بر تغذیه ی ملی در فرانسه اجرا شد که آن طرح به سازمان های بهداشت ملی و مراکز منطقه ای نیاز داشت تا اطلاعات مربوط به وقایع ناخواسته ی گزارش شده خود را برای اداره ایمنی مواد غذایی فرانسه ارسال کنند.

حدود 15 متخصص از جمله متخصصین قلب، روانپزشکان، متخصصان مغز و اعصاب و فیزیولوژی را در تحقیق شرکت کردند.

محققان دریافتند مصرف 103 نوع نوشیدنی های انرژی زا در فرانسه بین سالهای 2009 تا 2011 بیش از 30 میلیون لیتر افزایش یافته است.

در طول دو سال، 257 مورد به این سازمان گزارش شد، که 212 تا از آنها اطلاعات کافی برای ارزیابی ایمنی مواد غذایی و دارویی ارائه می داد. کارشناسان دریافتند که 95 مورد از عوارض جانبی گزارش شده، علائم قلبی عروقی، 74 روانپزشکی و 57 عصب شناسی، گاهی اوقات همپوشانی دارند. ایست قلبی و مرگ و میر ناگهانی یا غیر قابل توضیح حداقل در 8 مورد رخ داده است، در حالی که 46 نفر مبتلا به اختلالات ریتم قلب، 13 مورد آنژین صدری و 3 نفر فشار خون بالا داشتند.

دکتر ریچی گفت: “ما دریافتیم که” سندرم کافئین “شایع ترین مشکلی است که در 60 نفر از آنها اتفاق افتاده و با ضربان سریع قلب (تاکی کاردی)، لرزش، اضطراب و سردرد مشخص می شود. این عوارض جانبی شدید تحقیقات ما را تایید کرد که عوارض پیش آمده می تواند به مصرف نوشیدنی های انرژی زا مرتبط باشد.

بیماران مبتلا به بیماری قلبی، از جمله آریتمی کاتچولامینرژیک، سندرم طولانی qt و آنژین، باید از خطر بالقوه مصرف زیاد کافئین آگاه باشند، که محرکی است که می تواند وضعیت آنها را با عواقب احتمالی مهلک تشدید کند.

عموم مردم باید بدانند که به اصطلاح” نوشیدنی های انرژی زا “در طول و یا بعد از تمرین فیزیکی، در مقایسه با سایر نوشیدنی هایی که برای این منظور طراحی شده اند هیچ جایگاهی ندارند.

گاهی مصرف نوشیدنی های انرژی زا توسط جوانان در کلوپ های رقص و … برای رفع عوارض الکل صورت میگیرد. این تصور که کافئین تاثیرات الکل را از بین میرد نه تنها درست نیست بلکه ترکیب الکل و نوشیدنی انرژی زا جذب کافئین را بیشتر خواهد کرد.

وی اظهار داشت: “بیماران به ندرت مصرف نوشیدنی های انرژی را به پزشکان خود ذکر می کنند مگر اینکه از آنها خواسته شود. پزشکان باید مبتلایان به بیماری های قلبی را درمورد خطرات احتمالی این نوشیدنی هشدار دهند.

 

عوارض مصرف الکل در دراز مدت

 

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر