تاثیر ژنتیک بر فشار خون

بزرگترین مطالعه جهان درباره تاثیر ژنتیک بر فشار خون!

بیش از 500 منطقه ی ژنی جدید که فشار خون افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، در بزرگترین مطالعات ژنتیک جهانی فشار خون به رهبری دانشگاه ملین مری لندن و امپریال کالج لندن تا به امروز، کشف شده است .

بیش از یک میلیون نفر شرکت کننده در این مطالعه شرکت کردند که، نتایج نشان می دهد که تقریبا یک سوم از دلایل ابتلا به فشار خون از وراثت پذیری برآورد شده.

همچنین این مطالعه نقش قوی این ژن ها را نه تنها در رگ های خونی، بلکه در داخل غدد فوقانی کلیه و چربی بدن نیز گزارش می دهد.

 

فشار خون بالا عامل اصلی خطر سکته مغزی و بیماری قلبی است و در سال 2015 حدود 7/8 میلیون مرگ و میر در سراسر جهان به دلیل فشار خون بالا بوده است. در حالیکه عوامل خطرساز شیوه زندگی نسبتا شناخته شده هستند و شامل چاقی، سیگار کشیدن، مصرف الکل و مصرف زیاد نمک هستند، حال باید بگوییم فشار خون بالا نیز از طریق ژنتیک بسیار قابل انتقال است.

با این حال، قبل از این مطالعه، معماری ژنتیکی فشار خون به خوبی شناخته نشده بود.

این برای ما بینش های جدید و زیادی را در جهت اینکه چطور فشار خون بدنمان را تنظیم کنیم فراهم می کند و فرصت های جدیدی را برای توسعه داروهای کنترل فشار خون در آینده ایجاد خواهد کرد.

 

با استفاده از این اطلاعات می توانیم میزان ریسک ژنتیکی فشار خون بالا را برای زندگی آینده ی افراد محاسبه کنیم.

با در نظر گرفتن یک رویکرد دقیق پزشکی، پزشکان می توانند بر اساس تاثیر ژنتیکی فشار خون بر فرد، برای کسانی که دارای ریسک ژنتیکی بالا هستند، هشدارهایی مانند کاهش وزن، کاهش مصرف الکل و افزایش تمرینات ورزشی را تا قبل از ابتلا به بیماری به فرد القا کنند.

 

پروفسور پل الیوت از دانشکده امپریال کالج لندن می گوید: “شناسایی این نوع سیگنال های ژنتیکی به طور فزاینده ای به ما کمک می کند تا بیماران را به گروه های مبتنی بر خطر ابتلا به بیماری تقسیم کنیم. با شناسایی بیمارانی که بیشترین خطر ابتلا به آن را دارند، قادر به کمک به آنها در جهت تغییر عوامل شیوه زندگی هستیم که در حالت عادی ممکن است آنها را به فشار خون مبتلا سازد.

 

این پژوهش می تواند در ارئه ی درمان های هدفمند تر به بیمار یاری رساند و همچنین کیفیت زندگی افراد را بالاتر ببرد.این تیم شامل شمار زیادی از محققان بین المللی ، دی ان ای بیش از یک میلیون نفر را تجزیه و تحلیل کردند.
“دانستن اینکه کدام ژن ها باعث فشار خون بالا می شوند، ما را قادر می سازد تا قبل از اینکه آسیبی به فرد برسد، افرادی را که در معرض خطر هستند شناسایی شوند. کسانی که در معرض خطر هستند – یا با دارو یا تغییرات شیوه زندگی درمان می شوند. به طور بالقوه هزاران حمله قلبی و سکته مغزی هر ساله رخ می دهد.

 

این مطالعه توسط موسسه ملی تحقیقات بهداشت، شورای تحقیقات پزشکی، بنیاد قلب بریتانیا، موسسه ملی بهداشت ایالات متحده و اداره جانبازان تأمین مالی شده است.

 

مطالب مرتبط:

فشار خون

 

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر