علائمی که باعث به وجود آمدن اضطراب سلامت قلب می‌شود

این امکان وجود دارد که در حالی که هیچ علامت فیزیکی برای بیماری قلبی وجود ندارد، به دلیل اضطراب از سلامت قلب خود نگران و ترسناک باشید زیرا اضطراب به خودی خود و بدون دلیل مشخص باعث ایجاد ترس می‌شود. اضطراب و به خصوص حمله وحشت می‌تواند باعث بروز علائمی مشابه ناراحتی قلبی و عروقی داشته باشد:

 

درد قفسه سینه: دردقفسه سینه به عنوان علامتی برای وقوع حمله قلبی قلمداد می‌شود. متاسفانه این درد می‌تواند یکی از علائم اضطراب هم باشد. تفاوت قابل محسوسی در محل و شدت درد بین علائم ناشی از بیماری‌های قلبی و علائم ناشی از اضطراب وجود ندارد؛ اما هر زمانی که شما به درد قفسه سینه دچار شدید امکان دارد که فکر کنید مربوط به مشکلات قلبی است..

 

افزایش ضربان قلب: افزایش ضربان قلب نیز می‌تواند یکی از علائم اضطراب باشد و غالباً با نشانه‌های کمتر شناخته شده که به عنوان “هشدار ضربان قلب” معروف است، توصیف می‌شود. این حالت فقط بالا رفتن ضربان قلب نیست بلکه همراه با اضطراب قلب بیشتر “احساس” می‌شود بنابرین با وجود این این حالت شما فکر می‌کنید که قلب در حال ایستادن است.

 

سبکی سر و تنگی نفس: مشکلات قلبی عروقی همراه با غش و مرگ است. سبکی سر، تنگی نفس و اختلال در تفکر از علائم معمول حمله اضطرابی شدید است و افرادی که بیماری قلبی دارند این علائم را نیز همراه با اضطراب خواهند داشت.

 

سوزن سوزنی شدن دست و پا و ضعف عضلانی: علاوه بر احساس غش، عضلات به خصوص عضلات دستان و پاها در هنگام اضطراب شدید شروع به سوزن سوزنی شدن کرده و آنچنان احساس ضعفی را ایجاد می‌کنند که فرد قادر به ایستادن نخواهد بود. با وجود این علامت در کنار علائم دیگر نظیر اختلال در بلع، شما احساس خواهیدکرد که قلب دیگر قادر به پمپاژ خون در بدن نیست.

 

احساس عذاب: علاوه بر علائم فیزیکی حمله اضطرابی باعث ایجاد احساس عذاب در فرد نیز می‌شود. به این معنی که علاوه بر رنج بردن از تمام این علائم که به قلب مرتبط است شما احتمالاً بدن و ذهن شما در مدت زمانی که به اضطراب دچار هستید متقاعد می‌شوند که زندگی شما روبه اتمام است.
ترکیب این علائم باعث اضطراب شدید می‌شود. همچنین ترکیب علائم ذکر شده باعث می‌شود فرد ترس شدیدی در مورد عملکرد قلبش پیدا کند زیرا درک این موضوع که تمام این علائم به دلیل اختلال ذهنی سلامت قلب است برای ذهن بسیار مشکل است. در واقع حتی اگر خود اضطراب و احساس عذاب به عنوان یک واقعیت و حمله اضطرابی شناخته شود، قبول آن برای ذهن بسیار دشوار خواهد بود زیرا اضطراب همیشه به شما می‌گوید که شما باید نگران باشید.

 

مطالب مرتبط:

فواید خندیدن!

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر