بخندید تا به بیماری های قلبی دچار نشوید!

مطالعات و پیشرفت های علمی نشون میده که خنده به میزان قابل توجهی روی سلامت جسمی و روحی تاثیر گذاره. در تحقیقات اخیر دیده شده که خندیدن حتی روی جلوگیری و درمان بیماری های قلبی هم موثره. اما چگونه؟

مبارزه با بیماری های قلبی با فیلم کمدی

محققان در دانشگاه تگزاس از تعدادی شرکت کننده خواستند که یه فیلم کمدی و یه مستند رو به مدت ۳۰ دقیقه تماشا کنن. محققان جریان خون افراد رو قبل و بعد از تماشای فیلم کمدی مطالعه و پیشرفت های قابل توجهی در عملکرد و انعطاف پذیری عروق مشاهده کردن که این پیشرفت تا حدود ۲۴ ساعت بعد از تماشای فیلم همچنان ادامه داشت. این مطالعه نشون میده که هربار که شما در طول تماشای فیلم کمدی با صدای بلند بخندید، شما قلب خودتون رو سالم تر کرده اید.

 

خنده بیشتر، قلب سالم تر

محققان ژاپنی مطالعات زیادی روی زنان و مردان ۶۵ ساله یا بیشتر جهت بررسی ارتباط بین خنده و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی انجام دادن و انواع عوامل خطر شامل چربی خون، فشار خون بالا، افسردگی و شاخص توده بدنی (BMI) را درنظر گرفتند. افرادی که هرگز نخندیده بودن نسبت به افرادی که در روز حداقل یکبار خندیده بودند ۲۱ درصد شانس بالاتری برای ابتلا به بیماری های قلبی داشتن.

 

زندگی شاد و پر از خنده محافظ قلب شما

مطالعه ای در دانشگاه مریلند انجام شد که شرکت کنندگان شامل ۳۰۰ نفر بودن که نیمی از آنها سابقه حمله قلبی و یا جراحی داشتن و نیمی دیگر سالم بودن، این افراد به پرسشنامه ای درباره میزان خنده و خشم و عصبانیت پاسخ دادن. نتایج این تحقیق نشون میداد که افرادی که دچار بیماری های قلبی بودن در طول روز کمتر میخندیدن و احتمال بیشتری برای ایجاد خشم و خصومت در رفتار روزانه آنها وجود داشت.

 

چگونه در طول روز بیشتر بخندیم

تمامی این مطالعات نشون داد که خنده میتونه تاثیر مستقیمی بر مقابله با بیماری های قلبی داشته باشه. سعی کنید در طول روز خیلی زیاد بخندید. با دیدن یه فیلم خنده دار، خواندن کتاب های طنز و یا قرار گرفتن در محیط های شاد زندگی روزمره خودتون رو پر از خنده کنید. خنده دلیل نمیخواد، پس اخماتو باز کن و بخند تا هم زندگیه شادتر و هم
قلبی سالم تر داشته باشی.

 

مطالب مرتبط:

فواید خندیدن!

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر