آسیب های ژنتیکی ناشی از مصرف سیگار

تحقیقات راجع به آسیب‌های ژنتیکی ناشی از کشیدن سیگار، نشان می‌دهد که مصرف یک بسته سیگار در روز 150 جهش را در سلول‌های ریه ایجاد می‌کند.

 


این مطالعه توالی DNA ی سلول‌های بیش از 5000 سرطان را تجزیه و تحلیل کرده است. در حدود نیمی از افراد سیگاری و مابقی غیرسیگاری بوده‌اند، محققان جهش‌ها را بین دو گروه مقایسه کردند.

در مجموع، مطالعه نشان داد سلول‌های سرطانی افراد سیگاری تمایل به تعداد بسیار بالایی جهش و جایگزینی‌های غیر طبیعی در توالی DNA دارند.محققان قادر به تخمین تعدادی از جهش‌هایی هستند که ممکن است موجب تفاوت در انواع سلول‌ها –نه تنها در ریه- از استعمال یک بسته سیگار در روز به مدت یک سال شود.

برای مثال، استعمال سیگار به مدت یک سال ممکن است موجب 150 جهش در سلول‌های ریه، 97 جهش در سلول‌های جنجره و 39 جهش در گلو شود

محققان محاسبه نمودند که تعداد جایگزینی‌های غیر طبیعی در توالی DNA با تعداد سال‌های استعمال پاکت سیگار در سال افزایش می‌یابد!

آن‌ها تخمین زدند مصرف یک بسته سیگار در یک روز به مدت یکسال عامل 150 جهش در سلول‌های ریه، 97 جهش در سلول‌های گلو، 39 جهش در حنجره، 23 جهش در دهان، 18 جهش در مثانه و 6 جهش در سلول‌های کبد است.

 

چطور مصرف 6 پک سیگار در ماه می تواند ریه و شش ها را در خطر قرار دهد… ویدئو ی بالا یک آزمایش را نشان می دهد.

 

محققان نتیجه گرفتند که سیگار بواسطه افزایش تعداد جهش‌های موجود در DNA سلولی باعث سرطان می‌شود، هرچند مکانیسم دقیقی که این واقعه رخ می‌دهد، کاملاً روشن نیست.

این تحقیق از تجزیه و تحلیل هزاران لاین سلول سرطان مختلف بهره می‌برد و با دقت جهش‌های موجود در سیگاری‌ها با افراد غیر سیگاری را مقایسه می‌کند.

تفاوت‌هایی نیز بین دو گروه سیگاری و غیر سیگاری وجود دارد- حتی در سرطان‌های مشابه- بطوریکه سیگاری‌ها تمایل به داشتن تعداد بالاتری از جهش‌ها و جایگزینی‌های غیر طبیعی در توالی DNA بودند.

اما هر قدر استعمال سیگار ممکن است مضر باشد، هرگز برای ترک آن دیر نشده است

 

مطالب مرتبط:

ویدیو؛ هر ١٥ سیگار ی که می کشید ممکن است باعث پیشرفت سرطان بشود

رژیم غذایی مفید برای کبد چرب

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب
و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران،صادقيه،آيت ا… كاشاني،ساختمان پارسا،پلاك٧١، واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر