تاکی کاردی بطنی

تاکی کاردی بطنی

تاکی کاردی بطنی (یا تند تپشی بطنی) به مشکلی گفته می شود كه در آن ضربان قلب بسيار تند و سريع می شود و این مشکل به خاطر بروز مشكل در سيستم الكتريكي قلب است.


در تاكي كاردي بطني بخاطر زیاد، قلب به قدر كافي نمی تواند خون را به بدن و ریه ها پمپاژ کند. تاكي كاردي بطني ممكن است كوتاه يا طولانی باشد.
اگر تاکی کاردی بطنی درمان نشود می تواند منجر به فيبريلاسيون بطني و ايست ناگهاني قلب و نهايتا مرگ شود. تاكي كاردي بطني همچنين منجربه از كار افتادن قلب ميشود، خصوصا در موارديكه ضربان قلب بسيار تند است، بيش از يك مدت طولاني بطول بيانجامد و از قبل يك بيماري قلبي زمينه اي وجود داشته باشد.
اصولا ضربان قلب سالم به صورت روزانه ۱۰۰۰۰۰ بار است. ضربان قلب طبیعی در هر دقیقه ۶۰ تا ۱۰۰ بار است. تاکی کاردی بطنی می تواند باعث شود تا قلب ۱۷۰ بار یا بیشتر بتپد.

علائم تاکی کاردی

  • سرگیجه
  • سبکی سر
  • درد قفسه سینه
  • تنگی نفس
  • خستگی

احتمال ابتلا

این مشکل معمولا در افرادی که درگیر دیگر بیماری های قلبی هستند نمود پیدا می کند مثل بیماری عروق کرونر، که می تواند باعث اختلال در جریان خون شود. اگر به بیماری کاردیومیوپاتی ( که باعث ضخیم شدن، سفت و سخت شدن قلب می شود) مبتلا باشید احتمال ابتلا به تاکی کاردی بطنی افزایش می یابد. حملات قلبی و جراحی قلب هم می تواند احتمال ابتلا به این مشکل را افزایش دهد.

در موارد کمیاب هم علل زیر می تواند زمینه ساز این مشکل شود:

  • اختلالات ژنتیکی
  • عدم توازن در الکترولیت ها، مواد معدنی هایی که در بدن به نرمال ماندن ضربان قلب کمک می کنند
  • مصرف شدید الکل و کافئین
  • بیماری سارکوئیدوز
  • برخی از داروها

تشخیص

تشخیص براساس سابقه پزشکی بیمار، علائم و نتایج آزمایشات قلبی صورت می گیرد.

درمان تاکی کاردی بطنی

اگر علائم خفیف است و این مشکل به ندرت به سراغ بیمار می آید ممکن است نیاز به انجام کاری نباشد. اما اگر اینطور نیست دکتر به سراغ این می رود تا بفهمد مشکل از کجا نشات می گیرد. اگر مصرف کافئین یا الکل علت این مشکل است ممکن است با ترک آن مشکل حل شود. اگر مشکل شما با این چیزها حل نشود ممکن است دستگاهی کوچک به نام icd را زیر پوست و زیر ترقوه قرار داده شودتا از طریق آن ضربان قلب را به حالت عادی برگردانند. در مواردی هم ممکن است استفاده از دارو برای کاهش ضربان کافی باشد.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگر احساس سرگیجه و گیجی داشتید و ضربان قلبتان بالا بود سریعا به دکتر مراجعه کنید. اگر علاوه بر اینها درد قفسه سینه و احساس سختی در تنفس دارید فورا به اورژانس مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط:

درماتیت استاز وریدی چیست؟

 

مجله سلامت قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب از سوئيس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر