نقص دیواره دهلیزی چیست؟

نقص دیواره دهلیزی

نقص دیواره دهلیزی (ASD) نوعی سوراخ در دیواره بین دو دهلیز بالایی قلب است. این نقص مادرزادی می‌باشد. در حالی که نقص دیواره بین بطنی (Vsd) سوراخی بین بطن راست و چپ است.

نقص‌های کوچک ممکن است هرگز موجب مشکل نشوند و یا به صورت تصادفی بروز پیدا کنند. همچنین ممکن است که نقص‌های کوچک دیواره دهلیز در زمان جنینی یا اویل تولد از بین بروند. نقص‌های بزرگ و طولانی مدت دیواره دهلیزی می‌تواند موجب آسیب به قلب و ریه‌ها شود. فرد بالغی که نوعی نقص دیواره دهلیزی غیرقابل پیش‌بینی برای مدت‌های زیادی داشته باشد ممکن است در اثر آسب قلب یا فشار خون بالا که دهلیزها را در ریه‌ها تحت تأثیر قرار می‌دهد (فشار خون ریوی) دارای طول عمر کوتاه‌تری باشد. به منظور ترمیم نقص‌های دیواره دهلیزی به منظور پیشگیری از عوارض دیگر، ممکن است عمل جراحی نیاز باشد.

علائم نقص دیواره دهلیزی (ASD)

کودکان بسیاری با نقص‌های دیواره دهلیزی متولد می‌شوند که علائم یا نشانه‌های خاصی ندارند. در بزرگسالان، علائم و نشانه‌ها ممکن است از سن ۳۰ سالگی شروع شود اما در برخی موارد این علائم و نشانه‌ها ممکن است حتی تا آخر عمر فرد بروز نکند.
علائم و نشانه‌های نقص‌های دیواره دهلیزی عبارت‌اند از:

  • تنگی نفس، بویژه هنگام ورزش کردن
  • خستگی
  • تورم ساق پا، پاها یا شکم
  • تپش قلب یا ضربان‌های پرشی
  • سکته مغزی
  • سوفل یا صدای قلبی، صداهای ضعیفی که می‌تواند از طریق گوشی پزشکی شنیده شود

 

اگر کودکی دارید که یکی از این علائم و نشانه‌ها را دارد، به پزشک مراجعه کنید:

  • تنگی نفس
  • فرسایش شدید بویژه بعد از فعالیت
  • تورم ساق پاها، پاها یا شکم
  • تپش قلب یا ضربان‌های پرشی

این علائم می‌توانند نشانه‌های آسیب قلب یا دیگر عوارض جانبی بیماری قلبی مادرزادی باشد.

 

علت نقص دیواره دهلیزی

قلب به چهار حفره خالی تقسیم می‌شود، دو حفره در راست و دو حفره در چپ. برای پمپ کردن خون در سرتاسر بدن، قلب از این قسمت‌های موجود در طرفین چپ و راست برای وظایف مختلف استفاده می‌کند.

طرف راست قلب با استفاده از رگ‌هایی به نام دهلیز ریوی، خون را به ریه‌ها می‌فرستد. در ریه‌ها، خون اکسیژن را جذب کرده و سپس به سمت چپ قلب برمی‌گردد که این مسیر را رگ‌های ریوی می‌نامند. طرف چپ بدن خون را از طریق آئورت در سرتاسر بدن پمپ می‌نماید

چگونه نقص‌های قلبی ایجاد می‌شوند؟

پزشکان می‌دانند که نقص‌های قلبی مادرزادی، از خطاهای اولیه در ایجاد قلب ناشی می‌شود اما اغلب دلیل واضحی وجود ندارد. عوامل ژنتیکی و محیطی ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند.

 

قلب چگونه با یک نقص دیواره دهلیزی کار می‌کند؟

نقص دیواره دهلیزی این امکان را فراهم می‌آورد که خونی که تازه اکسیژن دریافت کرده است از سمت چپ قلب (دهلیز چپ) به سمت راست قلب (دهلیز راست) جریان پیدا کند. در این حالت، خون با نوع بدون اکسیژن ترکیب شده و به ریه‌ها پمپ می‌شود، حتی اگر به تازگی اکسیژن دریافت کرده باشد.
اگر نقص دیواره دهلیزی بزرگ باشد، این حجم بالای خون می‌تواند ریه‌ها را بیش از حد اشباع کند و سمت راست قلب بیش از حد کار کند. اگر این نقص درمان نشود، سمت راست قلب در نهایت بزرگ‌تر و ضعیف‌تر می‌شود. اگر این فرآیند ادامه پیدا کند، فشار خون در ریه‌ها ممکن است افزایش پیدا کند، منجر به فشار خون ریوی می‌شود.

 

 

حتماً بخوانید:

بیماری اندوکاردیت چیست؟

ضربان قلب نامنظم یا آریتمی چیست؟

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر