غذا های ضروری برای سلامت کودکان

در این مطلب نگاهی داریم به مواد غذایی و غذا های ضروری برای سلامت کودکان

 

ویتامین A

چرا کودکان به این ویتامین نیاز دارند؟ چون این ویتامین برای سلامت بینایی و چشم کودکان بسیار مهم است، خصوصا در زمینه رنگ و دید در شب. علاوه بر اینها، این ویتامین به سیستم ایمنی بدن در دفاع مقابل میکروب ها و از بین بردن عفونت ها کمک می کند.

از کجا ویتامین A را دریافت کنیم؟ هویج و دیگر سبزیجات و میوه های نارنجی رنگ مثل سیب زمینی شیرین و گرمک(نوعی طالبی) حاوی مقادیر زیادی ویتامین A می باشد.

 

ویتامین B

چرا کودکان به این ویتامین نیاز دارند؟ این مواد مغذی که شامل تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولات، اسید پانتوتنیک، B6، 512 و بیوتین هستند به تولید و حفظ انرژی بدن کودکان کمک می کند. اگر کودکان دچار کمبود ویتامین B باشند ممکن به بیماری کم خونی مبتلا شوند.

از کجا ویتامین B را دریافت کنیم؟ شما می توانید ویتامین B را تقریبا در هر گروه غذایی پیدا کنید. مقادیر زیادی از این ویتامین را می توان در غلات کامل، ماهی، مرغ، گوشت، سبزیجات و لبنیات یافت.

 

ویتامین C

چرا کودکان به این ویتامین نیاز دارند؟ ویتامین C با تقویت بدن کودکان به آنها کمک می کند تا کمتر دچار مریضی شوند و بدنشان بهتر دربرابر عفونت ها مقاومت کند. این ویتامین همچنین کمک می کند تا زخم ها و بریدگی زودتر بهبود یابد.

از کجا ویتامین C را دریافت کنیم؟ پرتغال یا آب پرتغال، توت فرنگی، گوجه فرنگی، گرمک و فلفل قرمز شیرین

 

ویتامین D

چرا کودکان به این ویتامین نیاز دارند؟ برای داشتن استخوان و دندان های قوی کودکان هر روز به این ماده مغذی نیاز دارند. این ماده کمک می کند تا بدن آنها بتواند کلسیم را جذب کند تا بدن بتواند استخوان سازی کند.

از کجا ویتامین D را دریافت کنیم؟ وقتی نور خورشید به سطح پوست می تابد، پوست می تواند این ویتامین را تولید کند. اما کودکان نباید زیاد در مقابل آفتاب بمانند. در عوض می شود ویتامین D را از شیر، غلات، ماهی و یا تخم مرغ دریافت کرد.

 

کلسیم

چرا کودکان به این ماده مغذی نیاز دارند؟ این ماده معدنی برای داشتن دندان و استخوان های سالم ضروری است و اگر به مقدار کافی دریافت نشود می تواند موجب بیماری های استخوان در آینده شود.

از کجا کلسیم را دریافت کنیم؟ لبنیات بهترین منبع کلسیم است. مصرف روزانه چند لیوان شیر و ماست کم چرب می تواند استخوان های کودک شما را قدرتمند کند.

 

آهن

چرا کودکان به این ماده نیاز دارند؟ گلبول های قرمز از آن برای انتقال اکسیژن به سراسر بدن استفاده می کند.

از کجا آهن را دریافت کنیم؟ گوشت گاو، لوبیا، سبزیجات، غلات کامل.

 

 

مطالب مرتبط:

12ماده غذایی که در کاهش فشار خون موثر است

کمبود ویتامین دی و بیمایهای قلبی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر