چیزهای عجیبی که می تواند به قلب شما آسیب بزند!

در این مطلب نگاهی داریم به عوامل عجیب آسیب به قلب که حتی ممکن است فکرش را هم نکنید!

مشکلات دندان!
به یک انگیزه مضاعف برای تمیز کردن روزانه دندانتان احتیاج دارید؟ پس باید بدانید که افراد مبتلا به بیماری های لثه بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دارند. علت و ارتباط این موضوع کاملا مشخص نیست ولی بعضی از متخصصان فکر می کنند که باکتری لثه ها ممکن است وارد جریان خون شود و باعث التهاب رگ های خونی و سایر مشکلات قلبی شود. سعی کنید هر 6 ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید.

کار کردن به صورت شیفتی!
کار کردن در شب یا ساعتهای نامنظم خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش می دهد. محققان می گویند که کار کردن به صورت شیفتی تاثیرات بدی روی ریتم روزانه بدن می گذارد و به سلامتی شما آسیب می زند. بنابراین اگر نمی توانیدبه صورت منظم و معمولی کار کنید یک سری اقدامات اضافی را برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی انجام دهید مثلا ورزش کنید، یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید و زود به زود برای معاینه کامل به دکتر مراجعه کنید.

گیرافتادن در ترافیک!
هرکسی که تابحال در ترافیک گیر افتاده باشد قطعا می تواند بگوید عجب موقعیت اعصاب خردکن و پراسترسی است. و به همین خاطر تحقیقاتی درباره ارتباط گیر افتادن چندساعته در ترافیک و احتمال بروز بیماری قلبی انجام شده است. علاوه بر این سروصدای زیاد هم می تواند عامل بیماری قلبی باشد. برای حل چنین مشکلاتی می توانید با یک نفر صحبت کنید یا یک موسیقی آرام بخش گوش کنید.

یائسگی زودهنگام
زنانی که پیش از رسیدن به 46 سالگی یائسه می شوند دوبرابر بیشتر از دیگران ممکن است دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شوند. از پزشکتان بخواهید کلیه عوامل خطرساز در بیماری های قلبی را بررسی کند.

خروپف کردن
اگر اطرافیانتان می گویند که شما به صورت منظم در خواب خروپف می کنید حتما به دکتر مراجعه کنید. ممکن است مبتلا به یک مشکل جدی به نام آپنه باشید. این اتفاق وقتی رخ می دهد که راه تنفس شما به صورت جزئی مسدود شود و باعث شود تا در تنفس خود مکث کنید. این مشکل با فشار خون، ضربان قلب نامنظم، سکته مغزی و نارسایی قلبی مرتبط است. درمان این مشکل می تواند باعث شود تا به راحتی نفس بکشید و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید.

تنهایی
گذراندن وقت با کسانی که دوستشان دارید باعث می شود تا استرستان از بین برود و کمک کند تا سلامتی بیشتری داشته باشید. احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی در افرادی که تنها هستند بیشتر از دیگران است. اگر دوست ندارید تنهاییتان را کنار بگذارید یا با افرادی تعامل داشته باشید. حتی می توانید از یک پرنده، سگ یا گربه یا یک حیوان خانگی نگهداری کنید.

زیاد تلویزیون دیدن!
افرادی که زمان زیادی را مقابل تلویزیون می گذرانند در معرض مشکلات قلبی بیشتری نسبت به افرادی که زمان کمی را پای تلویزیون صرف می کنند قرار دارند. به اندازه هر ساعتی در روز که شما تلویزیون تماشا می کنید ممکن است تا 20 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهید. احتمال مقصر اصلی هم نشستن صرف باشد چراکه می تواند با مشکلاتی نظیر فشارخون بالا مرتبط باشد. تا زمانی که محققان سعی می کنند تا رابطه مشکلات قلبی و تماشای تلویزیون را بفهمند سعی کنید تا جای امکان زمان کمتری را پای تلویزیون بگذارید.

ورزش بیش از حد
ورزش برای قلب عالی است ولی اگر از حالت متعارف خارج شود و یا به صورت نامنظم باشد بهتر است به آرامی شروع شود تا استقامتتان بیشتر شود. تحقیقات نشان داده است وقتی که بیش از حد طولانی یا خیلی سخت ورزش کنید ممکن است در معرض خطر حمله قلبی و دیگر مشکلات قرار گیرید. اگر مطمئن نیستید که یک ورزش برایتان امن است سعی کنید از یک ورزش سبک مثل راه رفتن شروع کنید. اگر خطر ابتلا به بیماری قلبی را دارید با پزشکتان صحبت کنید و در هنگام ورزش هم از یک مانیتور قلب استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط:

ضربان قلب نامنظم یا آریتمی چیست؟

فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر