درمان واریس با ورزش‌ ؛ معرفی ورزش‌های مفید و مضر برای واریس

درمان واریس پا با ورزش

فعالیت بدنی و ورزش‌هایی با حرکات کم فشار، بهترین گزینه برای کسانی هستند که به رگ‌های واریس مبتلا شده اند. در ادامه می‌خواهیم بهترین ورزش‌ها را برای درمان واریس پا با ورزش‌ معرفی کنیم که به بهبود وضعیت سیاهرگ‌های بدن کمک می‌کنند، همچنین مواردی را معرفی می‌کنیم که بهتر است از انجام آنها پرهیز شود.

ورزش واریس : شنا

برای درمان واریس پا با ورزش شنا کنید. قرار گرفتن در آب در مقایسه با ورزش‌های دیگر فشار کمتری بر پاها و سیاهرگ‌ها وارد می‌کند و شنای سبک به کاهش دردها و ناراحتی‌های ناشی از رگ‌های واریس کمک می‌کند.

دوچرخه سواری

می‌توان گفت بهترین ورزش برای واریس پا دوچرخه سواری است. ورزش با دوچرخه ثابت یا متحرک روش مفید دیگری است که به بهبود مشکلات رگ‌های واریس کمک می‌کند. مشابه پیاده روی، در دوچرخه سواری ماهیچه‌های ساق پا درگیر می‌شوند، این موضوع در گذر زمان به بهبود جریان خون کمک می‌کند بدون این که تاثیر شدیدی بر دیواره‌های سیاهرگ‌ها داشته باشد و یا به مفاصل فرد آسیب وارد کند.

یوگا برای درمان واریس پا با ورزش‌

برای درمان واریس با ورزش‌ یوگا کنید. بدون شک، یوگا ورزشی مفید برای شمار زیادی از مشکلات گردش خون محسوب می‌شود. می‌توان گفت یوگا ورزش مخصوص واریس پا است. انجام یوگا ظاهر رگ‌های واریس را بهتر می‌کند، همچنین علائم ناشی از رگ‌هایی که پیش از این ایجاد شده اند را نیز کاهش می‌دهد. در زمان یوگا، اگر فرد از ماساژ برای نواحی آسیب دیده استفاده کند می‌تواند بهترین تاثیر را دریافت کند، این تاثیر به مرور و با تکرار این ورزش رخ می‌دهد.

پیلاتس از ورزش های مناسب برای واریس پا

پیلاتس از جمله ورزش های مخصوص واریس پا است. چراکه این ورزش برای گردش خون نیز بسیار مفید است، زیرا این ورزش به صورتی انجام می‌شود که پاهای فرد به سمت بالا قرار می‌گیرند. همچنین بسیاری از فعل و انفعالات این ورزش به شکلی هستند که باعث فعالیت سیاهرگ‌ها می‌شوند و موجب فعال سازی دوباره ماهیچه‌ها می‌شوند. مجموعه این مسائل بدن را قدرتمند می‌کند و موجب اکسیژن رسانی بهتر در آن می‌شود.

پیاده روی برای واریس

پیاده روی برای واریس

برای درمان واریس پا با ورزش‌ می‌توانید پیاده روی کنید. پیاده روی رایج ترین ورزشی است که به تقویت ماهیچه‌های پا و ساق پا کمک می‌کند. این ورزش به بهبود جریان خون کمک می‌کند و خون را از سیاه رگ‌ها به بیرون هدایت می‌کند و آن را به قلب باز می‌گرداند. این موضوع باعث می‌شود جریان خون در سیاهرگ‌های پا بهبود پیدا کند و به نوعی بدن به میزان کمتری در معرض ایجاد رگ‌های واریس قرار گیرد.  بنابراین می‌توان گفت پیاده روی از جمله ورزش های مناسب برای واریس پا است.

حرکات ورزشی برای درمان واریس

حرکات ورزشی زیر برای درمان واریس پا با ورزش‌ توصیه می‌شود:

بالا نگه داشتن پا

رگ‌های واریس به دلیل گردش خون نامناسب ایجاد می‌شوند و قرار دادن بدن بر سطح افقی و بالا بردن پا به رفع این مشکل کمک می‌کند. اگر رگ‌های واریس در مراحل اولیه خود باشند، بالا بردن پا پس از راه رفتن‌ها و دوره‌های ایستادن طولانی به کاهش مشکل کمک می‌کند. حتی فعالیت‌هایی نظیر خرید کردن نیز می‌تواند فشار بیش از حدی به سیاهرگ‌های فرد وارد کنند و انجام تمرینات کمکی می‌تواند به رفع این مشکلات کمک کند.

حرکت ورزشی کوه

این حرکت ورزشی معمولا اولین حرکتی است که در یوگا آموزش داده می‌شود و تمرینی جدا نشدنی از حرکات هماهنگ سازی بدن به حساب می‌آید. این حرکت، حرکتی بسیار ساده و پایه ای است. حرکت ورزشی کوه به پاهای شما کمک می‌کند در حالتی تنظیم شده قرار گیرند، به علاوه زانوها و ران‌ها را تقویت می‌کند. این حرکت ورزشی با فشار آوردن به بدن برای قرار گیری در یک وضعیت مشخص، به رها شدن پاها و دست‌ها از فشار کمک می‌کند و بدین ترتیب فشار موجود بر روی سیاهرگ‌ها از بین می‌رود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این حرکت ورزشی، واژه حرکت کوه یوگا یا Mountain Pose را در گوگل جستجو کنید.

ایستادن و خم شدن به جلو

حرکات ورزشی برای درمان واریس

این حرکت ورزشی یکی از بهترین ورزش‌هایی است که به بهبود جریان خون کمک می‌کنند. این حرکت با کشش عمقی ران‌ها و ماهیچه‌های ساق پا همراه است و با تکرار این ورزش درد پا کاهش پیدا می‌کند.

تمرین حالت ماهی

این حرکت ورزشی به عنوان یکی از بهترین حرکات یوگا برای کسانی که از رگ‌های واریس رنج می‌برند شناخته می‌شود، زیرا این تمرین به طور همزمان رخدادهای مختلفی را در بدن ممکن می‌کند. حالت ماهی فشار موجود بر روی بدن را کاهش می‌دهد، همچنین گرفتگی‌های عضلات را برطرف می‌کند، همچنین پاها و ران‌ها را تقویت می‌کند. به دلیل آرامشی که این حرکت برای پاها ایجاد می‌کند، جریان خون بدن شما به شکل بهتری تنظیم می‌شود و سیاهرگ‌های شما تحت تاثیر این تغییر قرار می‌گیرند.

حرکت قایق

حرکت قایق از جمله حرکات ورزشی برای درمان واریس است. بالا قرار گرفتن پا در این حرکت تاثیر قابل توجهی بر کاهش فشار از وریدها دارد. با بالا بردن پاها و حفظ آنها در این وضعیت، فرد به بالا بردن جریان خون کمک می‌کند، این موضوع نیز در نهایت تاثیر شگرفی بر بهبود رگ‌های ضعیف شده دارد. به علاوه این حرکت ورزشی قدرت بدنی در بخش‌های مرکزی را افزایش می‌دهد.

ورزش های مضر برای واریس

ورزش های مضر برای واریس

ورزش‌هایی وجود دارند که باید در زمان ابتلا به رگ‌های واریس از آنها پرهیز شود. چیزی که باید به خاطر سپرده شود این است که باید از هر ورزش شدید، قدرتی و پرتحرک، هر چیزی که باعث پمپاژ شدید در قلب می‌شود و نفس کشیدن را دشوار می‌کند پرهیز شود.

دویدن

این ورزش باعث حرکت شدید در ماهیچه‌های پا و ساق پا می‌شود، اما افراد مبتلا به رگ‌های واریس باید توجه داشته باشند که برخورد‌های پا با پیاده رو و حرکات شدید این ورزش می‌تواند ورم رگ‌های واریس را تشدید کند. دویدن آرام بر روی سطوح نرم می‌تواند به کاهش فشار موجود بر روی مفاصل و کاهش کشیدگی موجود در سیاهرگ ‌ها کمک کند. پوشیدن جوراب‌های فشرده سازی نیز می‌تواند به کاهش مشکلات رگ‌های واریس کمک کند.

دراز نشست

این ورزش بر ماهیچه‌های شکم فشار وارد می‌کند. این موضوع جریان خون کلی را کاهش می‌دهد و سیاهرگ‌های پا را در معرض خطر قرار می‌دهد. کسانی که می‌خواهند این حرکت ورزشی را در دستور کار خود قرار دهند باید حداقل از پوشش‌های فشرده سازی نظیر جوراب‌های واریس استفاده کنند تا آسیب به سیاهرگ‌های خود را به حداقل برسانند.

اسکی از ورزش های مضر برای واریس

این ورزش نیازمند پوشیدن کفش‌هایی است که به پا فشار زیادی وارد می‌کنند و جریان خون را متوقف می‌کنند، در نتیجه این ورزش برای افراد مبتلا به رگ‌های واریس توصیه نمی‌شود.

وزنه برداری

وزنه بردای و واریس

وزنه برداری نیز گزینه مناسبی برای افراد مبتلا به رگ‌های واریس نیست، زیرا با افزایش فشار شکمی و کشیدگی در این ناحیه، جریان خروجی از پاها به سمت قلب کاهش پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث جمع شدن خون در بدن شود و فشار موجود در سیاهرگ‌های پا را افزایش دهد، موضوعی که اتساع سیاهرگ‌ها را افزایش می‌دهد و به دریچه‌های آنها آسیب وارد می‌کند.

اگر فرد تمایل به وزنه زدن دارد، بهتر است این کار در دفعات بیشتر و با وزنه‌های سبک تر انجام شود و پاها در همان سطح یا بالاتر از سطح قلب قرار گیرد. همچنین بهتر است در زمان برداشتن وزنه‌ها از حبس کردن نفس پرهیز شود.

فوتبال

انجام فوتبال نیازمند برخوردهای فیزیکی با دیگران است. افرادی که در پاهای خود رگ‌های واریس دارند ممکن است ضربات محکمی در زمان فوتبال دریافت کنند که می‌توانند به پاره شدن این رگ‌ها منجر شوند.

هندبال

هندبال نیز مانند فوتبال و به دلایلی مشابه برای افراد مبتلا به رگ‌های واریس توصیه نمی‌شود و از ورزش های مضر برای واریس است.

سایر ورزش های مضر برای واریس

حرکات ورزشی دیگری که می‌توانند وضعیت رگ‌های واریس را بدتر کنند در ادامه فهرست می‌شوند. این ورزش‌ها معمولا فشار شکمی را افزایش می‌دهند و در نتیجه فشار بر رگ‌های واریس افزایش پیدا می‌کند:

  • اسکات
  • حرکت کرانچ در یوگا
  • حرکت لونز (Lunges)

دکتر سپیده پزشکی، دکتر واریس در تهران و متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری‌های قلبی مادرزادی از سوئيس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر