کمبود ویتامین دی و بیمایهای قلبی

کمبود ویتامین D میتواند باعث پوکی استخوان در بزرگسالان و نرمی استخوان در کودکان شود اما تحقیقات جدید نشان داده که کمبود این ویتامین خطرات جدیتری نیز برای سلامتی ممکن است داشته باشد!

بله، کمبود ویتامین D و سطح پایین این ویتامین در خون ممکن است باعث پیشرفت بیماریهای عروقی قلبی نیز بشود. محققان انستیتو مرکزی قلب آمریکا در سالت لیک سیتی دریافته اند بیماران قلبی که سطح ویتامین D خون آنها بیشتر از ۱۵ نانوگرم در میلی لیتر است به مراقبت کمتری نسبت به سایر بیماران قلبی نیاز دارند.
در گذشته و به صورت سنتی میزان بالای ۳۰ واحد را برای ویتامین D سطح مناسب در نظر می گرفتند ولی اخیراً بعضی از تحقیقات نشان میدهد میزان بالای ۱۵ نیز سطح قابل قبولی برای این ویتامین است.
با وجود این حتی اگر معیار ۱۵ را برای میزان مناسب در نظر بگیریم باز هم حتی در جوامع پیشرفته هم ۱ نفر از هر ۱۰ نفر از کمبود این ویتامین رنج میبرند.

نتایج تحقیقات بر روی کمبود ویتامین D و بیماری های قلبی

مطالعات منتشره در فصلنامه انجمن قلب آمریکا (نوامبر ۲۰۱۵) که بر روی ۲۳۰٫۰۰۰ نفر انجام شد رابطه بین کمبود ویتامین D و بیماریهای قلبی را مورد بررسی قرار داد که به صورت خلاصه به ان اشاره میشود:
۲۳۰٫۰۰۰ نفر به ۴ گروه بر اساس سطح ویتامین D تقسیم شدند (۱-میزان کمتر از ۱۵ واحد ۲- میزان بین ۱۵ تا ۲۹ واحد ۳- میزان بین ۳۰ تا ۴۴ واحد ۴-میزان بالاتر از ۴۵ واحد) و برای ۳ سال توسط پزشکان قلب تحت نظر قرار گرفتند.
رئیس تیم تحقیق دکتر مالستین نتایج این تحقیق را به صورت زیر بیان داشت:

برای ۹ در صد افراد تحت مطالعه که سطح ویتامین D آنها کمتر از ۱۵ واحد بود (گروه اول) آمار بیماریهای عروقی قلب ۳۵ درصد بیشتر از سایر گروه ها بوده و میزان بیماریهای عروقی قلب در سایر گروه ها تفاوت معناداری با هم نداشته.

این تحقیقات به اهمیت دریافت مکمل های حاوی ویتامین D صحه گذاشته و به لزوم افزایش سطح این ویتامین را در بیماران قلبی دارای سطح پایین (کمتر از ۱۵) تاکید دارد.
در ادامه این تحقیقات که هم اکنون در جریان است قصد بر این است که بیماران با سطح پایین ویتامین D (کمتر از ۱۵ واحد) کاملاً تصادفی مکمل ها و مقادیر مختلف این ویتامین را دریافت کنند و تاثیر بلند مدت این مکمل ها در کم کردن ریسک ابتلا به بیماری های عروقی قلب سنجیده شود.

تعدادی از منابع مهم ویتامین D

  • نور آفتاب
  • برخی از گونه‌های قارچ‌ها که در تماس با اشعه فرابنفش خورشیدی رشد می‌کنند
  • خاویار
  • ماهی سالمون، ماهی تون و ماهی کیلکا
  • مکمل ها و قرص های ویتامین D
  • شیرهای غنی شده با ویتامین D

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر