اسکلروتراپی دست چیست و چرا انجام می‌شود؟

اسکلروتراپی دست

رگ‌های برجسته می‌توانند دست‌ها را پیرتر از وضعیت خود نشان دهند. با گذر زمان، پوست دست میزانی از حجم و حالت کشسان خود را از دست می‌دهد. این موضوع می‌تواند زیبایی سطح پوست را به دلیل وجود رگ‌های برجسته، کاهش دهد. رگ‌هایی وجود دارند که در عمق دست هستند و می‌توانند جریان خون کافی را در دستان فراهم کنند. بنابراین اگر رگ‌های سطح پوست از نظر زیبایی آزاردهنده باشند، پزشکان می‌توانند از طرق مختلف از جمله اسکلروتراپی دست آنها را برطرف کنند.

علت برجستگی رگهای دست

با افزایش سن، پوست دست قابلیت کشسان و البته بخشی از حجم خود را از دست می‌دهد. در نتیجه، رگ‌های دست بیش از حد بزرگ دیده می‌شوند و این موضوع به حدی زیاد می‌شود که برای دست بعضی از افراد ظاهری ناراحت کننده ایجاد می‌کند.

رگ‌های برجسته ای که بر روی دستان خود می‌بینید، معمولا رگ‌های سطحی هستند. رگ‌های عمقی در درون دست قرار دارند، این رگ‌ها مسئولیت اصلی جریان خون در دست را برعهده دارند. بنابراین، اگر فردی از رگ‌های سطحی دست خود ناراحت باشد و احساس ناخشنودی کند، درمان آنها از طریق اسکلروتراپی دست برای ایجاد ظاهری بهتر، کاری بی خطر محسوب می‌شود.

افرادی که در طول زندگی خود زمان زیادی را در معرض آفتاب هستند، بیشتر با مشکلات این چنینی روبرو می‌شوند، این موضوع باعث می‌شود که پوست آنها آسیب دیده تر به نظر برسد و ظاهر پیرتری داشته باشند.

درمان رگ های برجسته پشت دست با اسکلروتراپی

درمان رگ های برجسته پشت دست با اسکلروتراپی

یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌های درمان رگ‌های دست، استفاده از روش اسکلروتراپی است. این فرآیند درمانی شامل تزریق یک محلول اسکلروزانت به درون رگ‌های برجسته و آزار دهنده می‌شود. رگ‌هایی که با این روش درمان می‌شوند، به بافت‌های بدن جذب می‌شوند و جریان خون به طور طبیعی از طریق رگ‌های سالم تر ادامه پیدا می‌کند.

این عمل جراحی سرپایی معمولا در مطب پزشک انجام می‌شود. همچنین اسکلروتراپی معمولا زمانی کمتر از سی دقیقه طول می‌کشد. بعضی بیماران برای حل مشکل رگ‌های دست خود تنها به یک جلسه اسکلروتراپی نیاز دارند. برای گروه دیگری از بیماران ممکن است فرآیند درمان چند جلسه به طول انجامد.

آیا اسکلروتراپی دست درد دارد؟

برای این روش درمانی از بیهوشی استفاده نمی‌شود و بیشتر بیماران دردی احساس نمی‌کنند. دردی که در عمل اسکلروتراپی حس می‌شود چیزی بیشتر از حس سوزش خفیف در محل رگ نیست. بعد از این که پوست با یک ضد عفونی کننده تمیز شد، محلول اسکلروزانت با کمک سوزن‌هایی بسیار نازک به درون رگ‌های مورد نظر تزریق می‌شود. تعداد تزریق‌های این روال درمانی به تعداد و طول رگ‌های آسیب دیده بستگی دارد.

بیشتر بیماران بلافاصله و در همان روز عمل می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود مشغول شوند. معمولا برای چند روز پس از این عمل، استفاده از بانداژ یا دستکش‌های متراکم کننده تجویز می‌شود. بعد از عمل اسکلروتراپی دست، ممکن است کبودی‌ها و تغییر رنگ خفیفی را در محل مشاهده کنید، اما این کبودی‌های معمولا تنها چند روز بعد از جراحی محو می‌شوند. شما می‌توانید آثار بلند مدت عمل جراحی خود را بلافاصله پس از جراحی ببینید و البته نتیجه نهایی عمل بعد از شش هفته قابل مشاهده است.

آیا اسکلروتراپی دست، عمل بی خطری است؟

اسکلروتراپی یکی از بی خطر ترین جراحی‌ها محسوب می‌شود. این فرآیند درمانی یک عمل غیر تهاجمی است و خطرات کمتری نسبت به جراحی‌های رایج دارد. این عمل نیازمند بیهوشی نیست و البته بیمار در زمان جراحی هیچ دردی تجربه نمی‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که این عمل می‌تواند در ۷۵ تا ۹۰ درصد موارد رگ‌های عنکبوتی را برطرف کند. اما به طور معمول ممکن است به بیش از یک بار عمل نیاز باشد.

 

دکتر سپیده پزشکی، دکتر واریس در تهران و فوشیپ بیماری‌های قلبی مادرزادی از سوئیس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پری یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشین
  من سی سالمه و رگهای روی دستم به شدت برجسته اس طوری که بیشتر اوقات دستکش استفاده میکنم.آیا درمان اسکلروتراپی بای ن نجیبه داره.در ضمن من لاغر اندام هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   لطفا مراجعه حضوری داشته باشید تا بدونم چه درمانی براتون لازم هست.

 • تصویر کاربر رویا سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من ۴۰ سالمه و رگهای دستم خیلی برجسته هستن ازین بابت خیلی ناراحتم
  خواستم بدونم واسه عمل اسکلروتراپی باید به متخصص پوست مراجعه کنم ؟
  هزینه ش چقده؟
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سه راه داره
   ۱) تزریق چربی
   ۲)تزریق فیلر
   ۳)تزریق عروق دست برای نازک کردن عروق دست
   دو مورد اول رو متخصص پوست
   و مورد سوم رو ما در خدمتتون هستیم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر