چاکرا درمانی چیست و چگونه می‌تواند سلامتی شما را بهبود دهد؟

چاکرا درمانی

به نظر می‌رسد این روزها همه حداقل با مفهوم چاکراها آشنا هستند، اما نکته اصلی این است که آیا افراد با چم و خم فعال سازی، متوازن سازی و چاکرا درمانی (چاکرا تراپی) به عنوان یک مدل جامع برای عملکرد بدن آشنایی دارند؟

چاکرا چیست

چاکراها مراکز تمرکز انرژی در بدن هستند. چاکرا یک اصطلاح سانسکریت است و این لغت به معنی “چرخ” یا “دیسک” است. چاکراها چرخ‌های دوار انرژی یا نور در بدن هستند.

چاکرا درمانی چیست

هنگامی که چاکراها مسدود شوند، فرد باید با مشکلات و رنج ناشی از این مسدود شدن زندگی کند و نمی‌تواند به هسته این چاکراها دسترسی پیدا کند. چاکراها چرخ دنده‌های داخلی هستند که حرکت می‌کنند و انرژی را به سمت بالا و پایین هسته تنظیم می‌کنند و در زمان مسدود شدن به درستی عمل نمی‌کنند. این امر باعث ایجاد حالت تدافعی، ناراحتی و در نهایت بیماری، اعتیاد یا رفتارهای ناکارآمد می‌شود.

چاکرا درمانی ، چاکرا تراپی و یا به قول برخی‌ها درمان چاکراها به جسم، روان انسان و جریان نیروی زندگی در نتیجه فعالیت‌های گذشته نگاه می‌کند. از آنجا که هر یک از چاکراها حاوی یک کلید مهم برای باز کردن قفل نیروی زندگی هستند، چاکرا تراپی از ریشه کن کردن این برنامه‌های ناخودآگاه، انتقال انرژی به مکان‌های جدید بدن استفاده می‌کند و نه تنها درک و آگاهی را به ارمغان می‌آورد، بلکه باعث حس زندگی و آزادی بیشتر می‌شود.

فواید چاکرا درمانی

چاکرا تراپی به آزادسازی انرژی‌های مسدود شده یا گیر افتاده در هر کدام از چاکراها کمک می‌کند تا بدین ترتیب توازن و سلامتی را در بدن، ذهن و روح انسان ایجاد کند. مزایای این جلسات درمانی عبارتند از:

– مدیریت بهتر استرس، کنترل اضطراب و تسکین افسردگی

– درد و هرگونه ناراحتی را کاهش می‌دهند.

– احساس وضوح، شادی و آرامش درونی را ایجاد می‌کنند.

– ظرفیت بیشتر برای ابراز و جذب عشق در زندگی ایجاد می‌کنند.

– به پاکسازی مسائل فراوانی کمک می‌کنند.

– الگوهای رفتاری منفی یا ناتوانی در ایجاد و حفظ حرکت رو به جلو در زندگی را از بین می‌برند.

چاکراهای بدن

چاکراهای بدن

در بدن هفت چاکرای اصلی وجود دارد که از پایه ستون فقرات آغاز و تا تاج سر ادامه پیدا می‌کنند. این چرخ‌های نامرئی انرژی، ما را زنده و سالم نگه می‌دارند.

۱. چاکرای ریشه (چاکرای اول)

چاکرای ریشه یک چاکرای بنیادین است. وقتی این چاکرا هیچ مشکلی ندارد، در زندگی احساس امنیت، آرامش و هدفمندی خواهید کرد. در این حالت شما به اندازه‌ای جسور خواهید بود که می‌توانید با چالش‌های جدید مقابله کنید و با انجام این کار احساس اطمینان خواهید کرد.

چاکرای ریشه کجاست

قسمت پایین ستون فقرات (جایی که قسمت انتهایی استخوان شما قرار دارد)

رنگ چاکرای اول

رنگ چاکرای ریشه قرمز است.

عنصر چاکرای ریشه

زمین عنصر چاکرای اول است.

بسته شدن چاکرای ریشه

اگر چاکرای ریشه شما مسدود شده باشد، ممکن است احساس تهدید، وحشت یا اضطراب داشته باشید. این اضطراب می‌تواند به راحتی در افکار شما نفوذ کند و باعث شود به طور ناگهانی در مورد هر چیزی احساس ناامنی کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که نمی‌توانید تمرکز کنید و مرتباً نگرانی‌هایی در مورد سلامتی ذهن شما را درگیر خود می‌کند.

۲. چاکرای دوم (ساکرال یا خاجی)

چاکرای ساکرال چیست؟

چاکرای دوم (ساکرال) که بعضی‌ها به آن چاکرای خاجی نیز می‌‌گونید، کلید انرژی خلاق شما محسوب می‌شود. این چاکرا نه تنها به شما کمک می‌کند به دنبال هنر و تخیلات خود بروید، بلکه به جذابیت جنسی و ظرفیت شما برای تغییر در همه زمینه‌های زندگی نیز مربوط می‌شود.

چاكراي دوم كجاست

در وسط شکم، تقریباً دو اینچ زیر دکمه شکم

رنگ چاکرای دوم

رنگ چاکرای دوم نارنجی است.

عنصر چاکرای خاجی

عنصر چاکرای دوم آب است.

بسته شدن چاکرای خاجی

زمانی که مشکلی برای چاکرای ساکرال به وجود بیاید، احتمالاً احساس بی حوصلگی، بی میلی و بی تحمل بودن می‌کنید. ممکن است تمایل جنسی کمی داشته باشید و احتمالاً احساس ترس از تغییر (یا مقاومت در برابر آن) خواهید داشت.

۳. چاکرای سوم (سولار پلکسوس)

اغلب تصور می‌شود که چاکرای سوم (سولار پلکسوس) به عزت نفس، استقلال و عزم فرد مربوط می‌شود. در نتیجه، این چاکرا گاهی چاکرای “قدرت شخصی” نیز خوانده می‌شود.

موقعیت فیزیکی

در اطراف ناحیه معده در قسمت بالای شکم

رنگ

زرد

عنصر

عنصر چاکرای سوم آتش است.

نتیجه مسدود شدن چاکرای سوم (سولارپلکسوس)

اگر انسدادی در اطراف چاکرای سولار پلکسوس وجود داشته باشد، ممکن است اعتماد به نفس شما بسیار متزلزل شود. اگر فقط یک انسداد کوچک وجود داشته باشد، ممکن است فقط در یک حوزه خاص احساس ناامنی داشته باشید. انسداد بزرگتر می‌تواند باعث ایجاد مشکلات عمومی اعتماد به نفس شود. در این شرایط ممکن است فکرهایی در مورد این که شما به اندازه کافی خوب نیستید شما را آزار دهند.

۴. چاکرای قلب

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، چاکرای قلب با تمام اشکال توانایی شما برای عشق ورزیدن و دلسوزی ارتباط دارد. این چاکرا گاهی به صورت پلی میان ذهن، بدن و روح توصیف می‌شود.

چاکرای قلب کجاست

به طور مستقیم بالای قلب

رنگ چاکرای قلب

سبز

عنصر

عنصر چاکرای قلب هوا است.

بسته شدن چاکرای قلب

هنگامی که چاکرای قلب مسدود شود یا از وضعیت مطلوب خود خارج شود، شما در ارتباط با دیگران مشکل خواهید داشت. ممکن است نسبت به معمول کمتر دلسوز باشید و ممکن است بی‌تاب شوید. معمولاً اعتماد به دیگران را سخت‌تر از حد معمول خواهید دید و احساس آرامش نخواهید کرد.

۵. چاکرای پنجم (گلو)

چاکرای پنجم (گلو) خوداظهاری را تنظیم می‌کند و بر این که چگونه عمیق ترین وجود خود را به جهان منتقل می‌کنید، تاثیر می‌گذارد. صمیمیت، صداقت عاطفی و احاطه بر نیازهای خود به این حوزه مربوط می‌شود.

چاکرای پنجم کجاست

موقعیت مکانی چاکرای پنچم وسط گلو است.

رنگ چاکرای پنجم

آبی رنگ چاکرای پنجم است.

عنصر چاکرای پنجم

عطر

نتیجه مسدود شدن چاکرای پنجم (گلو)

مسدود شدن چاکرای گلو در درجه اول باعث می‌شود نتوانید آن چه که می‌خواهید بگویید بیان کنید. ممکن است احساس کنید که در اسرار گیر کرده اید. به همین ترتیب، ممکن است باور داشته باشید که افراد نمی‌خواهند افکار شما را بشنوند، یا اینکه نمی‌توانید کلمات صحیحی را برای بیان احساسات خود پیدا کنید.

۶. چاکرای چشم سوم (آجنا) 

چاکرای چشم سوم هنگامی که به خوبی کار می‌کند یک منبع انرژی قدرتمند است. این چاکرا میزان بهره مندی شما از شهود، همسویی شما با جهان و توانایی شما در دیدن تصویر بزرگتر در زندگی را تعیین می‌کند.

کاربرد چاکرای چشم سوم

وقتی چاکرای چشم سوم شما باز است، در درک علائم مهارت دارید. به حس ششم خود اعتماد می‌کنید و طبق بزرگترین اهداف خود برنامه ریزی می‌کنید.

چشم سوم کجاست

چاکرای سوم و یا همان آجنا در مرکز ابرو قرار دارد.

رنگ چاکرا چشم سوم

چاکرا آجنا نیلی رنگ است.

عنصر چاکرا آجنا

ادراک فراحسی

نتیجه بسته شدن چاکرای چشم سوم

در صورت مسدود شدن چاکرای چشم سوم، شما ممکن است در ایمان داشتن به هدف‌های بزرگتر خود دچار مشکل شوید. بنابراین، ممکن است حس کنید کارهایی که انجام می‌دهید هیچ اهمیتی ندارند، یا احساس کنید ناچیز است. همچنین ممکن است به دلیل ناتوانی در تصمیم گیری آسیب ببینید.

 ۷. چاکرای هفتم (چاکرای تاج سر)

سرانجام، چاکرای تاجی سر، بالاترین چاكرا، همان چیزی است كه ارتباط معنوی شما را تعیین می‌كند. با توجه به جایگاه این چاکرا به عنوان بالاترین چاکراها، این چاکرا در ایجاد یک زندگی که به آن علاقه دارید و در رسیدن به آرامش بسیار حیاتی است. با این حال، کار با این چاکرا یک فرآیند بسیار ظریف است.

چاکرای هفتم کجاست

چاکرای هفتم بالای سر قرار دارد.

رنگ چاکرای تاج

بنفش رنگ چاکرای هفتم است.

عنصر

اندیشه

بسته شدن چاکرای هفتم

اگر عملکرد چاکرای تاج سر مختل شود، ممکن است نتوانید هیچ چیز زیبایی در جهان مشاهده کنید. همچنین ممکن است معنویت را بی هدف بدانید و علائم افسردگی را تجربه کنید.

روشهای چاکرا تراپی

برای دست یابی به تعادل در چاکراها یا یادگیری چگونگی رفع انسداد آنها می‌توان از طیف گسترده ای از روشها استفاده کرد. اکنون ما به برخی از رایج ترین و قدرتمندترین آنها خواهیم پرداخت. شما می‌توانید از آنها در کنار هم استفاده کنید، یا می‌توانید یک یا دو موردی که به بهترین شکل با نیازهای شما هماهنگی دارند را انتخاب کنید.

۱. پاکسازی چاکراها با مدیتیشن

پاکسازی چاکراها با مدیتیشن

اگر به دنبال مدیتیشن برای ایجاد پاکسازی چاکراهای خود هستید، می‌توانید از مراقبه چاکرای زیر که مناسب مبتدیان است استفاده کنید. این روش، مدیتیشن آسان، کارآمد و قدرتمند است.

به سادگی این مراحل را دنبال کنید، حداقل ۳۰ ثانیه به هر یک اختصاص دهید تا بهبود چاکراها را تسهیل کنید.

 1. به یک مکان آرام و ساکت بروید. چند دقیقه در سکوت بنشینید، نفس عمیق بکشید. به خودتان اجازه دهید تنشی را که از بدن شما بیرون می‌آید احساس کنید و تلاش کنید به طیف وسیعی از احساساتی که حس می‌کنید توجه کنید.
 2. یک مراقبه چاکرای مناسب، همه هفت چاکرا را درگیر می‌کند. کار را از پشت شروع کنید، یک چراغ قرمز درخشان و گردان را در آنجا تصور کنید. احساس کنید که این نور هماهنگ با تنفس شما حرکت می‌کند.
 3. تمرکز خود را به محلی که دقیقاً زیر ناف قرار دارد تغییر دهید، این بار تصور کنید که یک نور روشن نارنجی گرم در آنجا می‌چرخد ​​و این ضربان هماهنگ با ریتم تنفس شما رخ می‌دهد.
 4. بالای ناف خود به اندازه یک اینچ حرکت کنید. این مکان جایی است که اغلب احساس عشق، اضطراب یا هیجان خواهید کرد. در آنجا یک نور نارنجی بچرخید.
 5. به مرکز سینه خود توجه کنید و در آنجا یک چراغ سبز روشن را تصور کنید. اگر حس می‌کنید که هنگام تنفس باید کف دست را روی این قسمت قرار دهید، این کار را انجام دهید.
 6. روی شکاف گلو خود تمرکز کنید، این بار یک چراغ آبی که در حال چرخش است و با تنفس شما حرکت می‌کند را تصور کنید.
 7. به فضای بین پیشانی خود فکر کنید. این محل نمایانگر چشم سوم شماست. در اینجا یک چراغ نیلی را مشاهده کنید که با چرخش پر رنگ تر می‌شود.
 8. سرانجام، یک نور ارغوانی که از بالای سر شما خارج می‌شود را تصویر کنید، این نور شما را به انرژی جهان پیرامون خود متصل می‌کند.

۲. تصدیقهای متعادل کننده چاکرا

تصدیق‌های یا مانتراهای چاکرا صداهایی هستند که برای تقویت پیام مثبت در مورد بهبود چاکرا، برای خودتان تکرار می‌کنید. هر یک از موارد زیر می‌تواند به طور مکرر خوانده شوند. تلاش کنید هر کدام از صداها را بکشید.

مانتراهای چاکرا

خوانندگان مبتدی باید هر یک از این مانتراها را به صورت آوایی و کشیده تلفظ کنند تا قادر به دریافت تاثیر مناسب از این مانتراها باشند:

 • برای چاکرای روت: لَحم (Laahm)
 • برای چاکرای ساکرال: وَهم (Vaahm)
 • برای چاکرای سوم: رحم (Raahm)
 • برای چاکرای قلب: یحم (Yaahm)
 • برای چاکرای گلو: ححم (Haahm)
 • برای چاکرای چشم سوم: اهم (Ohmm)
 • برای چاکرای تاج سر: سکوت فکری.

۳. یوگای چاکرا

چاکرا درمانی با یوگا

به عنوان یکی از روش‌های موثر چاکرا درمانی، یوگا مدتهاست که برای رفع انسداد و پاکسازی چاکراها و کمک به مردم برای تنظیم انرژی خود استفاده می‌شود. یوگای چاکرا شما را تشویق به کشیدن، خم کردن و تغییر وضعیت قسمت‌هایی از بدن می‌کند که به چاکراها مرتبط هستند. در نتیجه، این ورزش چاکراها را تحریک کرده و جریان انرژی مثبت را در کل سیستم پخش می‌کند. علاوه بر اینها، جالب است بدانید تاثیر یوگا در درمان افسردگی و همچنین پیشگیری از واریس خیلی می‌تواند مفید باشد.

۳. چاکرا تراپی با تغییر رژیم غذایی

برای متعادل کردن و باز کردن چاکراها، ابتدا مشخص کنید که کدام یک از آنها مسدود هستند و بسته به نوع چاکرایی که می‌خواهید روی آن کار کنید، غذاها و گیاهان متناسب را مصرف کنید. در زیر مواد غذایی مفید برای باز کردن چاکراهای مختلف را آورده‌ایم:

چگونه چاکرای ریشه را باز کنیم

با رژیم غذایی مناسب مانند ولیک (یا ولیگ که یک میوه کوهی است)، توت فرنگی، گوجه فرنگی، تمشک.

تغذیه مناسب برای چاکرای ساکرال

جعفری، پرتقال، فلفل زنگی.

تغذیه برای باز شدن چاکرای سوم

بابونه، موز، لیمو.

برای باز کردن چاکرای قلب چه بخوریم

عصاره پوست لیمو، سبزیجات سبز، سیب سبز.

تغذیه برای چاکرای گلو

مریم گلی، زغال اخته، توت سیاه.

باز کردن چاکرای چشم سوم

سبزی‌های نیلی رنگ مثل ریحان بنفش، میوه صنوبر.

باز کردن چاکرای هفتم

آویشن، بادمجان، انگور قرمز.

تغذیه یکی از روش‌های بسیار خوبی برای برای چاکرا درمانی است. اگر عادت کنید که طیف گسترده ای از رنگ‌ها را در مواد غذایی خود ترکیب کنید (مثلاً در سالادهای میوه، ماکارونی و سوپ‌ها)، می‌توانید به تعادل همه چاکراهای خود در طول هر وعده غذایی کمک کنید.

۵. روش درمانی ریکی چاکرا

ریکی شامل قرار دادن دستان خود در نقاط مختلف بدن به منظور تسهیل انتقال انرژی مثبت، حذف انرژی منفی و بهبودی کلی است. حرکات روش درمانی ریکی چاکرا از این تکنیک در مناطق خاصی که هر چاکرا در آن قرار دارد، استفاده می‌کند. در این حرکات شما می‌توانید کف دست خود را بالای ناحیه نگه دارید یا آن را صاف بر روی پوست قرار دهید.

اگر می‌دانید کدام یک از چاکراها یا چاکراهای خاص مسدود شده اند، روش درمانی ریکی چاکراها را در آن نقاط متمرکز کنید. اما اگر تنها می‌خواهید سلامتی و شادی کلی خود را ارتقا دهید (یا احساس انسداد کنید اما از محل قرار گیری آن مطمئن نیستید)، متخصصان این روش توصیه می‌کنند که این درمان را بر روی کلیه چاکراها ادامه دهید.

۶. EFT برای چاکراها

سرانجام به عنوان آخرین روش چاکرا درمانی ، EFT، تکنیک آزادی عاطفی نیز می‌تواند برای تعادل ۷ چاکرا استفاده شود. EFT برای افرادی که با اشکال متداول درمانی دچار مشکل هستند بسیار اثربخش بوده است. به علاوه، بدون هیچ تخصص و تجهیزات خاصی می‌توان این کار را انجام داد.

به طور خلاصه، EFT قسمت‌هایی از بدن را لمس می‌کند که با مراکز انرژی بدن ارتباط دارند. در این روش، انگشتان خود را در مراکز انرژی مناسب قرار می‌دهید، روی مسئله ای که تجربه می‌کنید و روی هدفی که در ذهن دارید تمرکز می‌کنید تا رفع مشکل صورت گیرد.

 

دکتر سپیده پزشکی، متخصص قلب و عروق و فلوشیت بیماری‌های مادرزادی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. بسیار ممنون و سپاسگذار از متن روان و خوب و پرمحتوای شما درباره چاکراها.
  من معمولا ریتم تنفسم منظم نیست و به طور معمول دارای اضطراب هستم. یک انرژی درمان به من گفت، سر تو از بدنت جداست به این معنی که انرژی میان سر و بدن به خوبی منتقل نمیشود. میخواستم بدونم اولا تنفس من به چاکرا ارتباطی دارد؟ ثانیا جدایی سر از بدن حرفی علمی است؟ و آیا به چاکرا ارتباطی دارد؟ و همچنین آیا درمانی هم دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   خیر چنین چیزی مبنای علمی ندارد. اما آرامش روانی به طور مستقیم روی تمام ارگان های بدن تاثیر میگزارد و تمریناتی مثل یوگا و مدیتیشن نتایج خوبی بر روی مراجعین ما داشته است

 • تصویر کاربر بهنام جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ایا چاکرا در مانی در زمینه دیابت هم موثر است
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   در درمان استرس بسیار موثر هست که میتونه در کنترل قند موثر باشد
   ولی اینکه چاکراتراپی جایگزین درمان دارویی دیابت شود اصلا توصیه نمی‌شود

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۶ دی ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روزتون بخیر خانم دکتر . من چند وقتی هست که بشدت دچار ضعف از نظر روحی روانی شدم . اعتماد بنفسم پایین اومده و ....
  بیشتر احساس میکنم این از زمان فوت پدرم ( 10 پیش ) به مرور بیشتر شده . تو این چند سال اخیر کلاس روانشانسی و غیر رفتم و در نهایت الان دارم کلاسهای فرادرمانی رو میرم . ولی به شدت احساس میکنم این موضوع در درون من هست و باید چیزی رو از درون درست کنم . جدیدا بهم راجب چاکراها گفتن تنها منبع علمی و قابل اعتمادی که تو نت پیدا کردم وب سایت شما بوده .
  سوال من این هست که چقدر به چاکرها باید باور داشته باشم و چی کار میتونم بکنم که این چاکراها رو باز کنم و در واقع روشون کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی جمعه ۶ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   باور به چاکرا مثل باور به وجود قلب و‌معده در درون بدن شماست
   متخصص هایی که در افیس بنده هستند بطور کامل شما رو ویزیت کرده و شرح حال کامل از شما میگیرند و سپس پس از چند جلسه درمان بهبود رو در درون خود احساس خواهید کرد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر