افتادگی دریچه میترال چیست؟

افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال که پروپلاس دریچه میترال نیز نامیده می‌شود، یکی از دلایل معمول صدای غیرطبیعی در قلب است که بخاطر جریان غیرطبیعی خون براثر نشتی دریچه قلب ایجاد می شود. در اغلب موارد افتادگی دریچه میترال جدی نیست و فقط باید تحت نظارت قرار داشته باشد.

پرولاپس چیست

پرولاپس دریچه میترال و یا همان تنگی دریچه میترال با بسیاری از علایم و شرایط دیگر همراه است اما متخصصان مطمئن نیستند که افتادگی این دریچه علت ایجاد این علایم باشد. دریچه میترال دریچه ای است که اجازه می دهد جریان خون را از یک محفظه قلب که دهلیز چپ نامیده می شود به محفظه دیگری یعنی بطن چپ منتقل شود.

در افتادگی دریچه ی میترال، قسمتی از دریچه ی میترال رو به عقب و به سمت دهلیز چپ به اصطلاح سُر میخورد. این اتفاق زمانی می افتد که ماهیچه اصلی قلب که بطن چپ نامیده می شود درطول هربار ضربان قلب منقبض ميشود. افتادگی دریچه میترال با تنگی دریچه میترال فرق دارد. در تنگی دریچه میترال، این دریچه سفت و سخت می شود. در افتادگی دریچه میترال این دریچه بخاطر اندازه غیرطبیعی یا آسیب به بافت هایش به عقب سر می خورد.

دریچه های قلب

علت افتادگی دریچه میترال

برای اکثر افراد مبتلا به پرولاپس دریچه میترال، علت این اتفاق ناشناخته است. این مشکل می تواند منشا خانوادگی داشته باشد یا بر اثر بیماری های دیگر نظیر بیماری بافت همبند ایجاد شود. نزدیک به ۸ میلیون نفر در امریکا مبتلا به این مشکل هستند.

نكته مهم اين است كه افتادگى دريچه ميترال يك ويژگى قلب است ( مانند رنگ چشم، قد و …) و به خودي خود بيمارى محسوب نميشود اما ممكن است عاملى براى بيماريهاى ديگر باشد كه به همين دليل افراد داراى اين ويژگي باید تحت نظر پزشك باشند.

علائم افتادگی دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به افتادگي دریچه میترال هیچ علامتی ندارند. افتادگی دریچه میترال هیچوقت مشکلی برای سلامتی مبتلایان ایجاد نمی کند. درد قفسه سینه شایعترین علامت در افرادی است که مبتلا به این مشکل هستند. این درد ممکن است خیلی ناراحت کننده و ترسناک باشد ولی خطر حملات قلبی، مرگ یا دیگر مشکلات قلبی را افزایش نمی دهد. افتادگی دریچه میترال شایع ترین عامل نارسایی میترال است. در این وضعیت جریان خون با هربار ضربان قلب به داخل دریچه میترال برمی گردد. در طول سال ها و با گذر زمان این حالت می تواند شکل متوسط یا شدید به خودش بگیرد و موجب ضعف عضله قلب شود که به آن نارسایی احتقانی قلب می گویند.

علائم نارسايي احتقانی قلب:

 • تورم در پاها
 • تنگي نفس همراه با فشار

سایر علائم افتادگی دریچه میترال عبارتند از:

 • ضربان قلب سریع و درکل هرگونه حالت غیرعادی در قلب (پالپیتیشن)
 • تنگی نفس خصوصا در هنگام ورزش کردن
 • سرگیجه
 • بیهوش شدن یا غش کردن که به عنوان سنکوپ شناخته می شود.
 • احساس ترس و اضطراب
 • بی حالی و سوزش در دست و پا

وقتی که این علایم با هم رخ می دهد به آن سندرم افتادگي دریچه میترال می گویند. با این حال متخصصان هنوز نمی دانند که آیا خود افتادگی دریچه میترال (پروپلاس دریچه میترال) باعث ایجاد این علایم می شود یا خیر. از آنجایی که این علایم و خود افتادگی دریچه بسیار شایع هستند اغلب این علایم می توانند به صورت شانسی با یکدیگر اتفاق بیفتند. بنابراین علائم افتادگی دریچه میترال و تنگی نفس ممکن است همزمان رخ دهد.

علائم افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال و تنگی نفس

معمولاً افتادگی دریچه میترال و تنگی نفس رابطه مستقیمی دارند. تنگی میترال باعث می شود جریان خون از دهلیز سمت چپ به بطن چپ کاهش یابد. در نتیجه، حجم اکسیژن خونی که از ریه‌ها وارد می‌شود کاهش می یابد و می‌تواند منجر به احساس خستگی و تنگی نفس شود. همچنین حجم و فشار خون باقیمانده در دهلیز چپ افزایش می یابد که باعث می شود دهلیز چپ بزرگ شود و مایعات در ریه‌ها جمع گردد.

افتادگی دریچه میترال و تنگی نفس

تشخیص افتادگی دریچه میترال

یک پزشک می تواند با گوش دادن به صدای قلب مراجعه کننده از طریق گوشی پزشکی اش به افتادگی دریچه میترال مشکوک شود. حرکات غیرمعمول دریچه میترال می تواند صدای متفاوتی ایجاد کند که به آن کلیک می گویند. اگر اختلال میترال وجود داشته باشد، یک پزشک ممکن است بتواند صدای غیرطبیعی جریان بازگشتی خون را بشنود. تشخیص قطعی افتادگی دریچه میترال نیازمند اکوی قلب(اکوکاردیوگرام) است. پزشک با تماشای ویدیوی تپیدن قلب می تواند متوجه حرکات غیرمعمول دریچه شود.

حتماً بخوانید: فیبریلاسیون بطنی چیست؟

گرمازدگی و افتادگی دریچه میترال

مراجعه کننده ی عزیز، آقای ۳۳ ساله که به دنبال گرمازدگی و تپش قلب بالا و احساس سینکوپ به مطب دکتر سپیده پزشکی، مراجعه کرده بود. توضیحات خانم دکتر درباره گرمازدگی و عزیزانی که دارای افتادگی دریچه هستند را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید:

درمان پروپلاس دریچه میترال

افتادگی میترال برای اکثر مردم مشکلی ایجاد نمی کند، به همین خاطر معمولا درمان نیاز نمی شود. اغلب افرادی که دچار نارسایی شدید میترال که ناشی از همان افتادگی است می شوند، برای درمان قطعی افتادگی دریچه میترال می‌توانند از روش جراحی به منظور اصلاح یا تعویض دریچه استفاده کنند. برای افرادی که علایم نارسایی احتقانی قلب ناشی از افتادگی دریچه میترال همراه با نارسایی میترال را دارند جراحی معمولا بهترین روش درمانی است. اگر در اکوی قلب هیچگونه اختلال میترالی مشاهده نشود، علایم این افتادگی به ندرت می تواند خطری داشته باشد. درمان هم برای هرفرد می تواند متفاوت باشد ولی در کل موارد زیر کمک زیادی به درمان خواهد کرد:

 • ورزش
 • مسکن ها
 • ریلکسیشن و تکنیک های کاهش استرس
 • تجویز داروهایی که باعث کاهش ضربان قلب می شود
 • اجتناب از کافئین و سایر محرک ها

درمان افتادگی دریچه میترال

 

سوالات رایج درباره ی پرولاپس دریچه میترال

در ادامه به بررسی سوالات بسیار رایج در مورد پروپلاس دریچه میترال می‌پردازیم.

پرولاپس دریچه میترال (MVP) چیست؟

دریچه میترال بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته‌است و شامل دو لت (لنگه) است. پرولاپس دریچه میترال وضعیتی است که در آن دو لت دریچه میترال به صورت مسطح یا به طور یکنواخت به هم نزدیک نمی شوند، بلکه بریج (پرولاپس) به داخل دهلیز سمت چپ بالا می رود. این صحیح باز و بسته نشدن دریچه باعث بازگشت یا پس زدن خون می شود که صدای غیر طبیعی در قلب ایجاد می کند.

آیا پرولاپس دریچه میترال خطرناک است؟

در بیشتر موارد، این سندرم بی ضرر است. اکثر افراد مبتلا به این بیماری از آن بی اطلاع هستند و سلامت آنها تحت تاثیر قرار نمی گیرد. با این حال، در برخی موارد درمان لازم است.

چه چیزی باعث پرولاپس دریچه میترال می شود؟

پرولاپس دریچه میترال حدود ۲ درصد از جمعیت را تشکیل می دهد. فرد می تواند با خطر ژنتیکی توسعه MVP متولد شود (ژنیتیکی) و یا می تواند به علت سایر مشکلات سلامتی مانند برخی از بیماری های بافت همبند به آن دچار شود. مجله سلامت قلب دکتر پزشکی .تب روماتیسمی می تواند به دریچه میترال آسیب برساند. رسوبات کلسیم با گذشت زمان و همچنین دیگر علل نادر مانند تشعشعات به قفسه سینه و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس نیز می توانند باعث ایجاد این عارضه شود.

اگر پزشک صدای غیر طبیعی در قلب (سوفل) تشخیص داده باید چه کار کنم ؟

حتی برای کسانی که در حال تجربه علائم هستند، اگر یک سوفل شناسایی شده است و پرولاپس دریچه میترال تشخیص داده شده ،معمولا اکوکاردیوگرافی، یا اکو، توصیه می شود. اکو با استفاده از سونوگرافی برای ارزیابی لت های دریچه و اینکه چه مقدار خون،هنگام انقباض دریچه قلب نشت می کند(پس زده می شود). سایر آزمایشات ممکن است شامل تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا آنژیوگرافی باشد.

آیا پرولاپس دریچه میترال نیاز به درمان دارد؟

در بسیاری از موارد، داشتن MVP سلامتی شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد و نیازی به درمان ندارد. با پزشک خود در مورد بهترین راه برای جلوگیری از عوارض MVP با توجه به حاد یا ضعیف بودن سطح آن مشورت کنید. اگر دارویی تجویز شده آن را مصرف کنید.
بعضی از افرادی که دارای دریچه میترال غیر طبیعی هستند ممکن است نیاز به تعمیر یا جایگزینی دریچه میترال داشته باشند اگر:

 • نشانه ها بدتر می شوند
 • بطن چپ قلب بزرگ شده است
 • عملکرد قلب بدتر می شود

نکته: پرولاپس دریچه میترال بسیار به ندرت به یک وضعیت بسیار جدی تبدیل می شود. با این حال، در موارد جدیتر، پرولاپس دریچه میترال می تواند ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) را ایجاد کند که در نهایت ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

وقتی که پرولاپس دریچه بسیار شدید باشد، بخاطر نشت خون، بسیار اهمیت پیدا می کند زیرا می تواند منجر به عوارض جدی نظیر سکته مغزی شود. بازگشت مقدار قابل توجه ِخون از دریچه می تواند باعث ایجاد لخته های خون شود. هنگامی که لخته ها از قلب به شریان ها یا مغز می رود، می تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود.

 

دکتر سپیده پزشکی، بهترین متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری‌های قلبی مادرزادی از سوئیس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من یه پسر 25 ساله لاغر هستم که حدودا 2 ماهی پیش تنگی نفس مقطعی خفیف پیدا کردم, که بعدا همراه شد با درد قفسه سینه. به دکتر قلب مراجعه کردم و بعد از اکو و سی تی اسکن گفتن که پرولاپس دارم. با اینکه در جواب سی تی اسکن نوشته بود همه چی نرماله, ولی یه خط بالاتر نوشته بود در هر دو ریه hyperinflation دیده میشه که مشکوک به COPD و یا اسم هست و تست تنفسی لازمه (که الان انجام نمیدن به خاطر کورونا). سوال من اینه که جدیدا (به خصوص وقتی به سمت راست یا به جلو میخوابم) یه سوزش بدی وسط سینم حس میکنم. این مربوط به پرولپس میشه؟ ایا ممکنه تنگی نفسم از افتادگی دریچه قلب باشه؟ به نظرتون این میتونه خطرناک باشه؟ ایا در اینده میتونم ورزش سنگین انجام بدم؟

  خیلی ممنون بابت وقتی که میذارید
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   هر دو بیماری در کنار هم باید درمان بشه
   به پزشک قلبتون مراجعه کنید قطعا راهنمایی تون میکنند

 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من چند هفته ای میشه که سخت نفس میکشم نگران بودم از بحث کرونا ولی اخیرا درد قفسه سینه سمت قلبم و پشت کمرم اضافه شده. چون قبلا به دلیل تپش قلب دکتر رفته بودم و بعد از اکو بهم گفتن اتادگی دریچه میترال دارم احتمال دادم از قلبم باشه. من دائما خمیازه ناقص میکشم د واقع نفس کم میارم این موضوع همیشه بوده و چند خفته اخیر بیشتر شده. آیا باید نگران کزونا باشم یا بیشت علایم یه قلبم مربوط میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   بیشتر علایمتون به استرس مربوط هست با اینحال برای اطمینان بیشتر میتونید سی تی اسکن ریه انجام دهید

 • تصویر کاربر f سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من افتادگی دریچه میترال دادم که با اکوی که انجام دادم دکتر گفته خفیفه.اما همیشه تنگی نفس دارم ک باید نفس عمیق بکشم و با خمیازه هوا وارد ریه بشه.البته در زمان ورزش حالم بهتره.میخواستم بدونم تنگی نفس بخاطر دریچه میتراله؟البته نبضم اکثرا ۷۵ و فشارمم همیشه ۱۰ رو ۷ است.
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   نبض و فشار خونتون که عالیه، دریچه میترال یه جور عارضه است و حتی بیماری هم محسوب نمیشه. در حالت خفیف هیچ مشکلی وجود ندارد و اگر تپش و لرزه های قلبی آزار دهنده وجود داشته باشد پزشک دارو هایی برای کم کردن علائم تجویز میکند.

   از نظر علمی و‌کاردیولوژیک وجود استرس های فردی ‌اجتماعی
   احساس عدم امنیت از هر نوعی که البته اخیرا بسیار تشدید پیدا کرده
   عدم ورزش و تحرک کافی
   جذب اخبار و انرژی های منفی
   و از نظر فیزیولوژیک نخوردن مایعات و میوه های خام
   پرخوری
   نداشتن سیکل خواب منظم
   خشم درونی
   وسواس و اضطراب درونی باعث این حالت در قلب می‌شوند
   ‌یادتون باشه که قلب فقط یک عضله نیست همه ارگان‌های بدن دارای روح هستند و از نظر ایمپالسی در ارتباط مستقیم با چاکراهای بدن هستند
   کمی تغییر در زندگی
   مثبت اندیشی
   تمریناتی که در اینستا گرام اشاره شده قطعا حالتون رو بهتر میکنه

 • تصویر کاربر مانی شنبه ۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ی مدت قلب درد داشتمو استرس شدید ینی نمیدونم ب استرس شباهتی نداره احساس میکنم بالای شکمم وقلبم همزمان باهم منقبض میشن ب شدت بعد اون چنددقیقه یی ک اینجوری رنگم میپره ب شدت تنگی نفس میگیرم ب وضع خیلی بد باید شکموو فشار بدم بادستام بخاطر اون انقباضه ضربان قلبمم میره بالا ینی بالای ۲۰ بار تو روزو شب این مدلی میشم دکتر کرفتم گفتن شل شدگی دریچه داری قرص وراپامیل دادن ولی اصلااا خوب نبود نمیدونم این چیه ک میگن چیزی نیس اما خوبم نمیشه داروییم براش نیس واقعا دیگ کلافه شدم خیلی احساس بدیه نمیدونم چیکارباید بکنم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی شنبه ۳ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   وراپامیل اگر براتون افت فشار بده علایمتون رو بدتر میکنه
   بنابراین لازم هست فشارتون رو دقیق
   اندازه گیری کنید و اطلاع بدید

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من 22 سالمه و یادمه از وقتی خیلی کوچیک بودم یه وقتایی قلبم تیر میکشید یعنی یه جوری میشد که نفس کشیدنم خیلی سخت میشد ولی وقتی عمیق نفس میکشیدم انگار قلبم باز میشد. تا دبیرستان هرچی گفتم گفتن تلقین میکنی و بچه چه میدونه قلب کجاست. خلاصه رفتم دکتر و با تست و اینا تشخیص افتادگی دریچه میترال دادن برای من. الان چند ماه میشه که من یک دفعه فشارم میفته و سرگیجه میگیرم و چشمام سیاهی میره. یه بار هم فشارم 6 روی 5 بود. دقت کردم تازگی ها ضربان قلبم هم خیلی زیاده یعنی جوری که تپش زیاد و نامرتبش اذیتم میکنه. بنظرتون این افت فشارهای یهوییم بخاطر افتادگی دریچه میترال میتونه باشه؟ ازمایش خون دادم گفتم شاید کم خونی و تیروئید باشه ولی هیچی نبود اصلا
  چند بار هم با از خواب پریدم و ضریبان قلبم به حدی زیاد بود که از روی لباسم کاملا مشخص بود.
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   باید تشریف بیارید ویزیت بشید

 • تصویر کاربر ترانه یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من هفده سالمه و مبتلا به شلی دریچه میترال هستم
  از چند روز پیش ضربان قلبم خیلی بالا میره و بعد خیلی کند میشه و خیلی بی حال میشم و هنگام بالا رفتن از پله ها و راه رفتن های طولانی دچار تنگی نفس و تپش قلب میشم
  بی دلیل و در حالت نشسته ضربانم در حدود صدو پنج هست
  و احساس سبکی در ناحیه سمت چپ قلبم دارم جدیدا
  دکتر ایا همه اینها جزو عوارض بیماری محسوب میشه یا بیماری تشدید شده ؟!
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   فشار خونتون رو وقتی علامتدار هستین بفرمایید چند میشه
   بله از علایم بیماری هست اما قطعا با ورزشهای هوازی مرتب علایم شما خیلی بهتر میشه

  2. تصویر کاربر ترانه دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 3 سال پیش)
   خیلی ممنون از پاسختون دکتر
   در رابطه با سوالتون حدودا ده روی هفت
  3. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   ببینید این حالت خاصی از پرولاپس دریچه میترال هست که با افت فشار همراه هست
   بنابراین روش خاصی برای درمان دارد که حتما باید بیمار از نزدیک معاینه بشه لطفا اگر براتون امکان داره مراجعه حضوری داشته باشید

  4. تصویر کاربر ترانه شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 سال پیش)
   خیلی ممنون از پاسختون. ببخشید ما متاسفانه شهرستان زندگی می کنیم و امکانش نیست جای نگرانی وجود داره ؟!
  5. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   باید با متخصص قلب مشورت کنید

    

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  چند وقته موقع خواب پشت سر و دور گردنم خیس عرق میشه حتی جلوی کولر،دیشب با تنگی نفس و احساس خفگی از خواب پریدم،قلبم به شدت درد می کرد و توانایی هیچ حرکتی نداشتم،از شدت درد به پهلو خوابیدم و با دستم قلبم رو فشار می دادم،ضربان قلبم خیلی اهسته بود اما یک دفعه به قدری تند می شد که نمی تونستم بشمرم و احساس می کردم قلبم داره پاره میشه،ضربان سوم داشت،همراه با حالت خفگی و سبکی سر،به مرور اروم شد.
  این موضوع چند دفعه دیگه قبلا تکرار شده بود اما نه با این شدت،فقط در حد طپش قلب.ناگفته نماند چند وقتی هست دچار سرفه شدم که دکتر گفت ترشحات سینوسه و چیز مهمی نیست.
  ایا موضوع مهمیه یا نه؟
  42 سال دارم و حدود 20 سال قبل به علت امبولی ریه چند وقتی ای سی یو بستری بودم.
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   آزمایشات تیرویید و ویتامین دی انجام شود
   ویتامین ب ۱۲ رو چک کنید
   حتما آزمایش خون و میزان آهن نیز اندازه گیری شود
   سپس مراجعه حضوری داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر