آیا بين نوشيدن قهوه و بيماري هاي قلبي ارتباطی وجود دارد؟

قهوه برای قلب

شکی نیست که خیلی ها در سراسر جهان به قهوه اعتیاد دارند اما سوال اینجاست: آیا این اعتیاد سالم است؟ اصولاً اگر قهوه به میزان استاندارد (۴ فنجان در روز) مصرف شود، این نوشیدنی محبوب برای افراد سالم ایمن است. اما مضرات قهوه برای قلب چیست؟

مضرات قهوه برای قلب

در دوزهای متوسط، کافئین موجود در قهوه اثرات مفیدی می‌تواند داشته باشد. اما قهوه باعث افزایش تولید کورتیزول در بدن نیز می شود که می تواند منجر به مشکلات سلامتی از جمله اضطراب ، افزایش وزن و بیماری قلبی شود. در ادامه به بررسی مضرات قهوه برای قلب می‌پردازیم:

بی خوابی و حمله قلبی

کافئین می تواند به شما در بیدار ماندن در طول روز کمک کند ، اما این ممکن است بر کیفیت و کمیت خواب شما تأثیر منفی بگذارد. مصرف کافئین خود را از بعد از ظهر به بعد قطع کنید تا با مشکلات خواب دست و پنجه نرم نکنید.

محققان در مورد ارتباط بی خوابی و حمله قلبی نیز مطالعاتی انجام داده‌اند که نشان می‌دهد بی‌خوابی باعث افزایش خطر حمله قلبی می‌شود. بنابراین یکی از مضرات مصرف بیش از حد قهوه روی قلب خطر سکته قلبی است.

قهوه و سکته قلبی

یک فنجان قهوه ای که شما صبح‌ها خیلی میل به نوشیدنش دارید ایده خوبی نیست. تحقیقات مربوط به اپیدمیولوژی در ماه‌های اخیر نشان داده است که قهوه در طی یک ساعت می تواند منجر به حمله قلبی در برخی از افراد شود.

جالب است بدانید، خطر نوشیدن قهوه و سکته قلبی در میان کسانی که فقط یک فنجان قهوه در روز مصرف می‌کنند نسبت به کسانی که بیش از یک فنجان قهوه در روز می‌نوشند، بسیار بیشتر است.

قهوه و فشار خون بالا

به طور کلی، کافئین به نظر نمی رسد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته مغزی را در بیشتر افراد افزایش دهد. با این حال ، به دلیل تأثیر تحریک کننده قهوه بر سیستم عصبی، چندین مطالعه نشان داده‌اند که فشار خون را می‌تواند افزایش دهد.

قهوه و تپش قلب

دوزهای زیاد کافئین ممکن است ضربان قلب را در بعضی از افراد افزایش دهد. به نظر می رسد این تأثیرات در افراد مختلف متفاوت است. اگر بعد از خوردن قهوه تپش قلب می‌گیرید، میزان مصرف قهوه خود را کاهش دهید. برای درمان تپش قلب بعد از خوردن قهوه راهکار زیر را امتحان کنید:

درمان تپش قلب بعد از خوردن قهوه

به عنوان راهکار بلندمدت، تلاش کنید میزان مصرف قهوه خود را کاهش دهید. از محرک‌های تپش قلب مانند کافئین، نیکوتین و نوشیدنی های انرژی زا دوری کنید.

علاوه بر این مدیتیشن، تمرینات تنفسی، یوگا یا تنفس عمیق را امتحان کنید تا بتواند تپش قلب خود را مدیریت کنید.

سوالات رایج تاثیر قهوه بر قلب

امیدوارم تا اینجا در مورد مضرات قهوه برای قلب اطلاعات کافی کسب کرده باشید. با این حال در ادامه به پاسخگویی در مورد سوالات رایج در مورد تاثیر قهوه بر سلامت قلب می‌پردازیم.

آیا قهوه برای قلب ضرر دارد

متخصصان قلب طبق عرف همیشگیشان به بیماران توصیه می کنند که قهوه ننوشند. فرض آنها بر این است که کافئین موجود می تواند زمینه ساز ایجاد یا گسترش بیماری های قلبی و عروقی باشد و علاوه بر آن احتمال حملات قلبی را افزایش دهد.
ولی، مطالعات اخیر پزشکی نشان می دهد که مصرف معتدل قهوه می تواند حتی مفید باشد. مزیت های قهوه را معمولاً به مقدار زیاد پلی فنول‌ها در آن ربط می‌دهند. مواد آنتی اکسیدان موجود می‌تواند در مقابل التهاب‌های موجود در خون یا در مقابل هرنوع بیماری دیگری از بدن محافظت کند و فایده آن فقط به بیماری قلبی خلاصه نمی‌شود. برای درک بهتر خطرات و مزایای قهوه نگاهی به تحقیقات پزشکی در این زمینه داریم.

آیا قهوه برای بیماران قلبی ضرر دارد

مطالعات انجام شده در افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی نتوانسته است تأثیر قطعی را نشان دهد. با این وجود ، از آنجا که کافئین یک محرک است ، افرادی که دچار بیماری غیر طبیعی قلب یا فشار خون بالا هستند، باید در مورد مصرف کافئین با پزشک خود صحبت کنند.

ایا قهوه باعث بیماری قلبی می شود

با توجه به دو فرا آزمایشی که در این زمینه انجام شد (یکی از آن ها روی یک گروه ۴۰۰۰۰۰ نفری و دیگری روی یک گروه بیش از یک میلیونی انجام شد) محققان به این نتیجه رسیدند که هیچ ارتباطی بین نوشیدن قهوه و خطر ابتلا به بیماری قلبی در دراز مدت وجود ندارد. اولین بررسی ثابت کرد مصرف قهوه باعث کاهش این خطر در زنان می شود و دومین بررسی نشان داد که خوردن روزی ۳ تا ۵ فنجان قهوه از خطر ابتلا به بیماری قلبی می کاهد.

ایا قهوه باعث مرگ میشود

احتمال مرگ مصرف کنندگان قهوه بر اثر حملات قلبی، نارسایی های قلبی، سکته مغزی، بیماری الزایمر و حتی سرطان کم است.  اما توجه کنید که اگر بیماری قلبی و یا فشار خون بالا دارید، در مورد مصرف قهوه و میزان مصرف مجاز آن با پزشک خود حتماً مشورت کنید.

ایا خوردن قهوه باعث تپش قلب می شود

اثرات تحریکی مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث تپش قلب شود. همچنین مصرف زیاد قهوه ممکن است منجر به تغییرات ضربان قلب از جمله فیبریلاسیون دهلیزی شود، که در جوانانی گزارش شده است که قهوه و نوشیدنی های انرژی زا حاوی دوزهای بسیار زیاد کافئین مصرف می کنند.

تاثیر قهوه بر ضربان قلب نامنظم

در اینجا من با مطالعه‌ای که در آن ارتباط بین کافئین و آریتمی و به ویژه آتریال فیبریلیشن را رد کرد مخالفم. تجربه بالینی من به طور مداوم نشان داده است که کافئین واقعا برای افراد مبتلا به ضربان قلب ضعیف یا افرادی که قبلا حمله قلبی داشته اند خوب نیست. وقتی کافئین وارد بدن می‌شود سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می‌کند و این باعث می شود فشار خون افزایش یابد و آدرنالین آزاد شود و قلب نیاز دارد که سریعتر و شدیدتر بتپد.

آیا قهوه برای قلب مفید است

فواید سلامتی قهوه بین متخصصین و محققان مورد بحث و اختلاف باشد، اما یک مطالعه جدید مصرف استاندارد کافئین را با سلامت قلب نشان داده است. در حقیقت، مصرف چهار فنجان قهوه در روز می تواند در محافظت از سلولهای قلبی و عروقی در برابر آسیب موثر واقع شود و همچنین در ترمیم آنها کمک کند.

آیا قهوه فشار خون را بالا میبرد

تا مدتها پزشکان تصور می کردند که مصرف بلند مدت کافئین می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری فشار خون شود اما مطالعات متعدد ثابت کرده است که این ایده درست نبوده است با این حال مطالعاتی هم وجود دارد که نشان می دهد اگر شما مبتلا به فشار خون هستید با مصرف کافئین ممکن است در معرض خطر قرار بگیرید. محققان ایتالیایی چند وقت پیش روی ۱۲۰۰ بزرگسال که در سنین ۱۸ تا ۴۵ بودند و از پرفشاری خون خفیفی رنج می بردند مطالعه ای انجام دادند و در نهایت فهمیدند که آنهایی که قهوه سنگین می نوشند چند برابر امکان مبتلا شدنشان به فشار خون بالا بیشتر از افرادی است که فشار خون دارند و قهوه نمی‌نوشند.

ایا قهوه فشار خون را پایین می اورد

خیر. تحقیقات نشان می دهد قهوه ممکن است فشار خون را تا سه ساعت پس از مصرف افزایش دهد. اما اگر به طور مرتب قهوه بنوشید، این تاثیر کمرنگ می‌شود.

 

دکتر سپیده پزشکی، متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری‌های قلبی مادرزادی از سوئيس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Sana سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من مادرم چندماهی هست گاهی اوقت تپش قلب داره و احساس فشار زیاد روی قفسه سینه اش داره و چون وزنش بالاست و کیسه صفرا هم نداره من خیلی نگرانم مخصوصا که الان دوروزه این موضوع شدید شده و همش درد داره اما دکتر نمیاد میگه چیزی نیست من خیلی نگرانم باید ضربان قلب و اکو انجام بده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   بله لازم هست ایشون رو معاینه کنم

 • تصویر کاربر ۹ جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من مادرم چندماهی هست گاهی اوقت تپش قلب داره و احساس فشار زیاد روی قفسه سینه اش داره و چون وزنش بالاست و کیسه صفرا هم نداره من خیلی نگرانم مخصوصا که الان دوروزه این موضوع شدید شده و همش درد داره اما دکتر نمیاد میگه چیزی نیست من خیلی نگرانم باید ضربان قلب و اکو انجام بده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   اول باید سونوگرافی انجام بده
   بعد اکو

 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  خانم دکتر سلام
  ضمن تشکر از کمکی که به جامعه می فرمائید و وقتی که به من لطف میکنید ، من ساکن امریکا هستم ولی با تلفن ایرانم امکان تماس از طریق تلگرام و واتساپ برایم میسر است
  خانم دکتر عزیز ، در یکماه گذشته بر خلاف گذشته که گاها" قهوه می خوردم ، با خرید یک شیشه بزرگ قهوه به یکباره هوس کردم که هر روز عصر یک لیوان قهوه پر ملاتی برای خودم درست کنم و بخورم و این تنها تغییری بود که در زندگی و رژیم غذائی من ایجاد شد
  ولی ده روز پیش وقتی که در مسیری که همیشه انرا طی میکردم و هیچ مشکلی نداشتم به یکباره با درد شدید قفسه سینه و تنگی نفس مواجه شدم بطوریکه مجبور شدم توقف کنم و مدتی نفس عمیق بکشم تا بتوانم خودم را به خانه برسانم
  در شرایط امروز اینجا همه پزشگان باید دور کاری کنند و پزشک خانوادگی ما با تلفن مرا وزیت کرده و بلافاصله از بیمه مجوز مراجعه به کاردیو لوژی را برایم گرفته و فرستاده ولی مطب ها تعطیل هستند
  بشدت مراقبت میکنم و اصلا" کاری نمیکنم که فشاری به فلبم وارد شود یا فشار خونم بالا برود و من اصلا" سابقه فشار خون نداشته ام
  حالا به نظر شما برای رفع یا کاهش این مشکل تا زمانی که مطب ها باز بشوند و کارها به حالت عادی برگردد چه باید بکنم
  بازهم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   در ابتدا یک ارامبخش استفاده نمایید
   در صورت عدم پاسخ دهی یک بتابلوکر ترجیحا متورال استفاده نمایید
   البته با شرایط امریکا نمیدونم امکان تهیه این دارو آزادانه هست یا نه؟!

 • تصویر کاربر محمدآخرتی سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آیا خوردن قهوه برای قلب ضرر دارد یانه ممنون میشم جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   اگر بیماری های قلبی ندارید و قهوه باعث افزایش ضربان قلبتون نمیشه به اندازه ی نرمال خوردنش مشکلی ایجاد نمیکنه. اما اگر استرس و حالت های استرسی و مضطرب براتون پیش میاد بهتره مصرف اون رو محدود کنید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر