اسکلروتراپی چیست و چگونه می‌تواند واریس را درمان کند

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی رایج‌ترین درمانی است که برای بهبود ظاهر واریس و رگ‌های عنکبوتی روی پا به کار می رود. همچنین از این روش برای درمان علائمی که به واسطه این مشکلات به وجود می آیند استفاده می شود، مواردی نظیر خارش، ورم و سوزش مثال هایی از این علائم هستند.

اسکلروتراپی چیست؟

در زمان اسکلروتراپی، از سوزن های مناسبی برای تزریق راه حل های ویژه به رگ های ناخواسته استفاده می شود، روشی که موجب برجستگی مجدد و بسته شدن این رگ ها می شود. این روش باعث می شود که رگ های واریس، رگ های عنکبوتی و ضایعات عروقی دیگر، رنگ روشن تری پیدا کنند و کمتر مشهود باشند، به طوری که بدن به طور بی خطری به اصلاح مسیر جریان خون در رگ های سالم دیگر بپردازد. در بسیاری از موارد، رگ های ناخوشایند با کمک این روش به طور کامل حذف می شوند.

چه انتظاراتی از اسکلروتراپی داشته باشیم؟

تاثیر اسکلروتراپی

اسکلروتراپی به طور معمول موجب محو شدن رگ‌های خونی در فاصله ۶ تا ۸ هفته‌ای می‌شود. درمان ممکن است در بیش از یک جلسه درمانی صورت گیرد و تجویز پزشک بر اساس موارد زیر خواهد بود:

 • هدف شما از درمان
 • تعداد رگ‌ها
 • اندازه رگ‌ها
 • موقعیت رگ‌ها

برای این عمل نیازی به بیهوشی نیست. بیشتر افراد تنها ناراحتی خفیفی را به مدت ۱۵ الی ۳۰ ثانیه تجربه می‌کنند و به طور معمول دردی مشابه نیش پشه توسط افراد تجربه می‌شود. رگ‌های تزریق‌شده نیز به صورت فوری با خروج خون محو می‌شوند و سپس با گذر زمان به طور کامل حذف می‌شوند.

از آن جایی که بسیاری از رگ‌ها به هم پیوسته هستند، یک تزریق می‌تواند چندین رگ را در یک لحظه از بین ببرد.

چه بیماری هایی با اسکلروتراپی درمان می شوند؟

بیماری‌هایی که با اسكلروتراپي درمان می‌شوند مختلف هستند و عبارتند از:

رگ‌های عنکبوتی

بعضی از رگ های خونی شبیه تار عنکبوت هستند و ضایعات عروقی محسوب می شوند، بیماری هایی نظیر همانژیوم و خال لکه شرابی در این دسته قرار می‌گیرند.

رگ های واریس

رگ های واریس رگهای خونی ورم کرده‌ای هستند که ارغوانی یا قرمز و پیچ و تاب خورده به نظر می رسند و  معمولا بر روی پاها قرار دارند.

چرا برای درمان رگ های عنکبوتی اسکلروتراپی را انتخاب کنیم؟

درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی درمان مطلوب رگ های عنکبوتی به شمار می رود. این درمان کمترین میزان تهاجم به بدن را دارد. همچنین این عمل می‌تواند علائم مربوط به بیماری نظیر خارش، ورم، سوزش و گرفتگی شبانه را برطرف کند. رگ های درمان شده ظرف یک هفته محو می شوند، اگر چه در اغلب موارد برای دیدن بهبود کامل باید به مدت دو ماه صبر کرد. در بعضی افراد ممکن است به چند جلسه درمان اسکلروتراپی نیاز باشد.

نکات قبل از اسکلروتراپی

پیش از این که برای عمل جراحی مراجعه کنید:

– از هیچ ویتامین E یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی نظیر ادویل، ژلوفن، موترین یا آسپرین برای حداقل یک هفته پیش از عمل استفاده نکنید، مگر این که پزشک شما استفاده از آنها را برای شما توصیه کرده باشد (تایلنول معمولا جایگزین مناسبی محسوب می شود).

– سعی کنید شورت شلوارک راحت برای زمان درمان و شلوار گشاد یا دامن بلند برای زمان بازگشت به خانه به همراه خود ببرید.

– سعی کنید پابند و جوراب مناسب برای استفاده بعد از عمل تهیه کنید. به طور معمول توصیه می شود از پابندی با فشار متوسط (۲۰ تا ۳۰ میلی متر جیوه) استفاده شود، پابندی که ناحیه درمان را به خوبی پوشش می دهد، برای مثال اگر تا بالای زانو است تا آن نقطه را پوشش دهد. شما می توانید این پابندها را از داروخانه یا به صورت آنلاین پیش از زمان عمل جراحی تهیه کنید.

مراقبتهای بعد از اسکلروتراپی

– به طور پیوسته از باندهای الاستیک یا پشتیبانی متراکم‌کننده‌های دیگر برای ۵ روز استفاده کنید، البته در زمان حمام نیازی به استفاده از این ابزارها نیست.

– ساپورت‌های متراکم کننده با وزن متوسط برای استفاده در ۱ تا ۲ هفته اول بعد از عمل توصیه می‌شوند. این متراکم کننده‌ها بدون نسخه به فروش می‌رسند و با توجه به قد و وزن و در رنگ‌های مختلف در اختیار افراد قرار دارند.

– به طور ایده آل، از بیمار خواسته می‌شود که پابند متراکم‌ساز خود را تهیه کند و آن را برای جلسه عمل به همراه ببرد، تا بدین ترتیب تیم پزشکی بتواند از اندازه مناسب آنها اطمینان حاصل کند.

– از ورزش های تماسی، اروبیک و استفاده از وزنه‌های پا برای ده روز یا بیشتر بعد از درمان اجتناب شود. البته پیاده‌روی با سرعت متوسط و به مدت ۳۰ دقیقه در روز مشکلی ایجاد نمی‌کند.

– از حمام های داغ، سونا و حمام آفتاب برای ۲ تا ۳ روز اجتناب شود.

عوارض اسکلروتراپی

به طور معمول مشکلات جدی بعد از اسکلروتراپی به میزان زیادی نادر هستند، اما بعضی از عوارض جانبی نیز می توانند رخ دهند:

ورم های موضعی

ورم های موضعی و کبودی ممکن است در ناحیه تزریق و در طول رگ رخ دهند، البته ورم به طور معمول در مدت کمتر از ۲۴ ساعت برطرف می شود و کبودی ظرف چند هفته محو می شود.

تغییر رنگ ناحیه تزریق

تغییر رنگ به قهوه ای ممکن است رخ دهد، که چیزی حدود ۳ ماه طول می کشد و پس از آن محو می شود.

رگ‌های خونی قرمز

در موارد نادر ممکن است رگ های خونی قرمز کوچکی پس از اسکلروتراپی ایجاد شوند. این رگ ها به طور معمول با درمان لیزر رنگی ضربانی قابل حذف هستند.

حساسیت

ممکن است در محل تزریق و طول رگ حساسیت ایجاد شود و می تواند برای چند روز به طول بیانجامد. و یا واکنش حساسیتی بلافاصله پس از تزریق (به طور معمول به صورت کهیر های موضعی) ممکن است در محل تزریق مشاهده شوند که به طور معمول بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نمی کشند.

گرفتگی

گرفتگی خفیف ممکن است پس از تزریق در مچ یا ساق پا احساس شود.

پدیده ایجاد زخم نیز بسیار نادر است اما ممکن است در صورت بروز زخم در محل تزریق اتفاق بیافتد.

ویدیو درمان واریس پا با اسکلروتراپی

درمان واریس پا برای آقای ۳۹ ساله از طریق اسکلروتراپی و لیزر توسط خانم دکتر سپیده پزشکی در کلینیک واریس دکتر سپیده پزشکی تصاویر قبل و در هنگام درمان در کلینیک واریس دکتر پزشکی را در ویدئوی زیر ملاحظه خواهید کرد.

سوالات رایج اسكلروتراپي

در ادامه به پاسخ بعضی از سوالات شما در این زمینه پرداخته خواهد شد:

چه کسی کاندید خوبی برای اسکلروتراپی است؟

– کسانی که نارسایی وریدی دارند و رگ‌های واریسی آنها با جوراب واریس کنترل نمی شود.

– افرادی که چاق نباشند، کاندیداهای ایده آل برای اسکلروتراپي هستند.

– افراد سالمی که از رگ‌های سطحی ناخوشایند روی پایشان شکایت دارند نیز کاندیدای خوبی برای اسکلروتراپی هستند.

آیا اسکلروتراپی بی خطر است؟

تمامی عمل های درمانی خطراتی به همراه دارند که پیش از استفاده از آنها باید به دقت در نظر گرفته شوند. از آن جایی که اسکلروتراپی به طور مستمر برای درمان مشکلات زیبایی استفاده می شود، عوارض جانبی خطرناک و ناخواسته عمل باید به طور کامل برای بیمار توضیح داده شوند. در ادامه به شرح عوارض جانبی این درمان نیز پرداخته می شود.

آیا اسکلروتراپی درد دارد؟

به دلیل این که این عمل جراحی نیازمند تزریق در پوست است، عمل جراحی بدون درد محسوب نمی شود. بعضی از مواد شیمیایی تزریق شده (اسکلروسانت‌ها) ممکن است بیشتر از مواد دیگر ایجاد درد کنند. اگر اسکلروسانت سهوا خارج از رگ ها تزریق شود، بیمار درد بیشتری را تحمل خواهد کرد.

بعد از اسکلروتراپی می‌توانم راه برم؟

زمان بهبودی پس از اسکلروتراپی برای درمان واریس کوتاه خواهد بود. باید بتوانید فوراً راه بروید ، اما بهتر است یک تا دو روز بعد از آن خیلی راه نروید.

اسکلروتراپی برای چه کسانی خطرناک است

اسکلروتراپی برای کسانی که مشکلات زیر را دارند درمان خوبی محسوب نمی شود:

– کسانی که سابقه ورم وریدی دارند (ترومبوفلبیت- التهاب در سیاهرگ)، در پاهای خود لخته های خونی دارند، از دیابت رنج می برند، مشکلات شریانی یا عروقی دیگر دارند یا از زخم های پا رنج می برند.

– حامله هستند، به این افراد توصیه می شود که حداقل تا شش ماه بعد از زایمان صبر کنند.

– تحت عمل ماستکتومی رادیکال (برداشتن سینه) قرار گرفته اند.

– دیالیزی هستند.

– سابقه آسیب شدید به دست ها، بازوها یا سینه دارند.

 

دکتر سپیده پزشکی، متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری‌های مادرزادی از سوئيس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غزل یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من ۶ روز میشهدستمو اسکلروتراپی کردم،ولی خیلی استرس دارم دستم ترسناک و قرمز شده،ضمن اینکه رگهامم نرفتن،این عکسو ببینید لطفا نظرتون بگید،البته الان پماد موپیروسین با هیدروکورتیزون زدم.خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   از مراجعین ما هستید؟ 

 • تصویر کاربر حاتمی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  هزینه اسکلروتراپی واریس پا چقدره؟
  من میخوام واسه واریسهایی که ساق پام گرفته بیام اسکلروتراپی، فقط ساق پای چپم این مشکلو داره...میشه لطفا قیمت اسکلروتراپی ساق پا رو بگین؟ بسیار ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   بسته به وسعت درگیری عروق حدود دو یا سه تومن

 • تصویر کاربر فرهادی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  مواظبت بعد از اسکلروتراپی چیست؟
  دکتر جان خواهر من همین امروز برای درمان رگهای واریس پاش، اسکلروتراپی رو در مطب شما انجام داده. ضمن تشکر از این عمل بسیار خوبی که انجام دادین، چه مراقبت‌هایی لازمه انجام بده؟
  1. تصویر کاربر دکتر سپیده پزشکی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   ۱)انتی بیوتیک تجویز شده رو بموقع مصرف کنند
   ۲)بانداژ کشی تا ۴۸ ساعت توام با جوراب واریس مناسب باید مدام ادامه داشته باشد
   ۳)بعد از ۴۸ ساعت حتما مجددا در مطب ویزیت شوند
   ۴)تا ۴۸ ساعت اصلا و مطلقا در محل عمل انجام شده استحمام نکنند
   ۵)شب در حین خواب دو عدد بالش زیر پا بگذارند
   ۶) ورزش عقب و جلو کردن کف پا رو که در حین عمل هم انجام میدادند در روز چند بار انجام بدهند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر