اسکلروتراپی چیست و چگونه می‌تواند واریس را درمان کند

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی رایج ترین درمانی است که برای بهبود ظاهر واریس و رگ های عنکبوتی روی پا به کار می رود. همچنین از این روش برای درمان علائمی که به واسطه این مشکلات به وجود می آیند استفاده می شود، مواردی نظیر خارش، ورم و سوزش مثال هایی از این علائم هستند.

اسکلروتراپی چیست؟

در زمان اسکلروتراپی، از سوزن های مناسبی برای تزریق راه حل های ویژه به رگ های ناخواسته استفاده می شود، روشی که موجب برجستگی مجدد و بسته شدن این رگ ها می شود. این روش باعث می شود که رگ های واریس، رگ های عنکبوتی و ضایعات عروقی دیگر، رنگ روشن تری پیدا کنند و کمتر مشهود باشند، به طوری که بدن به طور بی خطری به اصلاح مسیر جریان خون در رگ های سالم دیگر بپردازد. در بسیاری از موارد، رگ های ناخوشایند با کمک این روش به طور کامل حذف می شوند.

چه انتظاراتی از اسکلروتراپی داشته باشیم؟

تاثیر اسکلروتراپی

اسکلروتراپی به طور معمول موجب محو شدن رگ های خونی در فاصله ای 6 تا 8 هفته ای می شود. درمان ممکن است در بیش از یک جلسه درمانی صورت گیرد و تجویز پزشک بر اساس موارد زیر خواهد بود؛

 • هدف شما از درمان؛
 • تعداد رگ ها؛
 • اندازه رگ ها؛
 • موقعیت رگ ها.

برای این عمل نیازی به بیهوشی وجود ندارد. بیشتر افراد تنها ناراحتی خفیفی را به مدت 15 تا 30 ثانیه تجربه می کنند، و به طور معمول دردی مشابه نیش پشه توسط افراد تجربه می شود. رگ های تزریق شده نیز به صورت فوری با خروج خون محو می شوند و سپس با گذر زمان به طور کامل حذف می شوند.

از آن جایی که بسیاری از رگ ها به هم پیوسته هستند، یک تزریق می تواند چندین دو جین رگ را در یک لحظه از بین ببرد.

چه بیماری هایی با اسکلروتراپی درمان می شوند؟

رگ های عنکبوتی

بعضی از رگ های خونی شبیه تار عنکبوت هستند و ضایعات عروقی محسوب می شوند، بیماری هایی نظیر همانژیوم و خال لکه شرابی در این دسته قرار می گیرند.

رگ های واریس

رگ های واریس رگ های خونی ورم کرده ای هستند که ارغوانی یا قرمز و پیچ و تاب خورده به نظر می رسند و  معمولا بر روی پاها قرار دارند.

چرا برای درمان رگ های عنکبوتی اسکلروتراپی را انتخاب کنیم؟

درمان رگ های عنکبوتی با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی درمان مطلوب رگ های عنکبوتی به شمار می رود. این درمان کمترین میزان تهاجم به بدن را دارد. همچنین این عمل می تواند علائم مربوط به بیماری نظیر خارش، ورم، سوزش و گرفتگی شبانه را برطرف کند. رگ های درمان شده ظرف یک هفته محو می شوند، اگر چه در اغلب موارد برای دیدن بهبود کامل باید به مدت دو ماه صبر کرد. در بعضی افراد ممکن است به چندین درمان اسکلروتراپی نیاز باشد.

آیا اسکلروتراپی بی خطر است؟

تمامی عمل های درمانی خطراتی به همراه دارند که پیش از استفاده از آنها باید به دقت در نظر گرفته شوند. از آن جایی که اسکلروتراپی به طور مستمر برای درمان مشکلات زیبایی استفاده می شود، عوارض جانبی خطرناک و ناخواسته عمل باید به طور کامل برای بیمار توضیح داده شوند. در ادامه به شرح عوارض جانبی این درمان نیز پرداخته می شود.

حتماً بخوانید:

لرزش قلب چیست؟

افتادگی دریچه میترال چیست؟

آیا اسکلروتراپی درد دارد؟

به دلیل این که این عمل جراحی نیازمند تزریق در پوست است، عمل جراحی بدون درد محسوب نمی شود. بعضی از مواد شیمیایی تزریق شده (اسکلروسانت ها) ممکن است بیشتر از مواد دیگر ایجاد درد کنند. اگر اسکلروسانت سهوا خارج از رگ ها تزریق شود، بیمار درد بیشتری را تحمل خواهد کرد.

چگونه برای اسکلروتراپی آماده شویم؟

اسکلروتراپی برای کسانی که مشکلات زیر را دارند درمان خوبی محسوب نمی شود:

 • کسانی که سابقه ورم وریدی دارند (ترومبوفلبیت- التهاب در سیاهرگ)، در پاهای خود لخته های خونی دارند، از دیابت رنج می برند، مشکلات شریانی یا عروقی دیگر دارند یا از زخم های پا رنج می برند؛
 • حامله هستند، به این افراد توصیه می شود که حداقل تا شش ماه بعد از زایمان صبر کنند؛
 • تحت عمل ماستکتومی رادیکال (برداشتن سینه) قرار گرفته اند؛
 • دیالیزی هستند؛
 • سابقه آسیب شدید به دست ها، بازوها یا سینه دارند؛

اگر استفاده از اسکلروتراپی برای شما بی خطر باشد، به شما توصیه هایی برای پیش و پس از عمل اسکلروتراپی خواهد شد.

توصیه های پیش از اسکلروتراپی

پیش از این که برای عمل جراحی مراجعه کنید:

 • از هیچ ویتامین E یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی نظیر ادویل، ژلوفن، موترین یا آسپرین برای حداقل یک هفته پیش از عمل استفاده نکنید، مگر این که پزشک شما استفاده از آنها را برای شما توصیه کرده باشد (تایلنول معمولا جایگزین مناسبی محسوب می شود)؛
 • سعی کنید شورت راحت برای زمان درمان و شلوار گشاد یا دامن بلند برای زمان بازگشت به خانه به همراه خود ببرید؛
 • سعی کنید پابند و جوراب مناسب برای استفاده بعد از عمل تهیه کنید. به طور معمول توصیه می شود از پابندی با فشار متوسط (20 تا 30 میلی متر جیوه) استفاده شود، پابندی که ناحیه درمان را به خوبی پوشش می دهد، برای مثال اگر تا بالای زانو است تا آن نقطه را پوشش دهد. شما می توانید این پابندها را از داروخانه یا به صورت آنلاین پیش از زمان عمل جراحی تهیه کنید.

توصیه های بعد از اسکلروتراپی

 • به طور پیوسته از باندهای الاستیک یا پشتیبانی متراکم کننده های دیگر برای 5 روز استفاده کنید، البته در زمان حمام نیازی به استفاده از این ابزارها نیست. ساپورت های متراکم کننده با وزن متوسط برای استفاده در 1 تا 2 هفته اول بعد از عمل توصیه می شوند. این متراکم کننده ها بدون نسخه به فروش می رسند و با توجه به قد و وزن و در رنگ های مختلف در اختیار افراد قرار دارند. به طور ایده آل، از بیمار خواسته می شود که پابند متراکم ساز خود را تهیه کند و آنها را برای جلسه عمل به همراه ببرد، تا بدین ترتیب تیم پزشکی بتواند از اندازه مناسب آنها اطمینان حاصل کند.
 • از ورزش های تماسی، اروبیک و استفاده از وزنه های پا برای ده روز یا بیشتر بعد از درمان اجتناب شود. البته پیاده روی با سرعت متوسط و مدت 30 دقیقه در روز مشکلی ایجاد نمی کند.
 • از حمام های داغ، سونا و حمام آفتاب برای 2 تا 3 روز اجتناب شود.

آثار جانبی اسکلروتراپی

به طور معمول مشکلات جدی بعد از اسکلروتراپی به میزان زیادی نادر هستند، اما بعضی از عوارض جانبی نیز می توانند رخ دهند:

 • ورم های موضعی و کبودی ممکن است در ناحیه تزریق و در طول رگ رخ دهند، البته ورم به طور معمول در مدت کمتر از 24 ساعت برطرف می شود و کبودی ظرف چند هفته محو می شود؛
 • تغییر رنگ به قهوه ای ممکن است رخ دهد، که چیزی حدود 3 ماه طول می کشد و پس از آن محو می شود؛
 • در موارد نادر ممکن است رگ های خونی قرمز کوچکی پس از اسکلروتراپی ایجاد شوند. این رگ ها به طور معمول با درمان لیزر رنگی ضربانی قابل حذف هستند؛
 • ممکن است در محل تزریق و طول رگ حساسیت ایجاد شود و می تواند برای چند روز به طول بیانجامد؛
 • واکنش حساسیتی بلافاصله پس از تزریق (به طور معمول به صورت کهیر های موضعی) ممکن است در محل تزریق مشاهده شوند که به طور معمول بیشتر از 30 دقیقه طول نمی کشند؛
 • گرفتگی خفیف ممکن است پس از تزریق در مچ یا ساق پا احساس شود؛
 • پدیده ایجاد زخم نیز بسیار نادر است اما ممکن است در صورت بروز زخم در محل تزریق اتفاق بیافتد.

ویدیو درمان واریس پا با اسکلروتراپی

درمان واریس پا برای آقای ۳۹ ساله از طریق اسکلروتراپی و لیزر توسط خانم دکتر سپیده پزشکی در کلینیک واریس دکتر سپیده پزشکی تصاویر قبل و در هنگام درمان در کلینیک واریس دکتر پزشکی را در ویدئوی زیر ملاحظه خواهید کرد.

 

5 (100%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر