ارتباط بین بی خوابی و حمله قلبی

ارتباط بین بی خوابی و حمله قلبی

محققین مدت هاست که می دانند بین بی خوابی و حمله قلبی ارتباط وجود دارد. اینک، آن ها زنجیره ای از واکنش های شیمیایی را شناسایی کرده اند که نشان می دهد که بی خوابی موجب می شود که سلول های سفید خون پلاک های مسدود کننده شریانی را ایجاد کنند که منجر به بیماری های قلبی عروقی می شوند.

مک آلپاین و همکارانش در بیمارستان عمومی ماساچوست سال هاست که روی ارتباط بین بی خوابی و مکانیسم های ایمنی و التهابی دخیل در آترواسکلروزیس مطالعه می کنند.
آترواسکروزیس که آن را تصلب شرایین نیز می نامند، ویژگی کلیدی بیماری های قلبی است که به میزان زیادی از مشکلات التهابی منشا می گیرد. این بیماری با افزایش سن و رسوب پلاک های چربی در دیواره عروق خونی، نازک شدن آن ها و تداخل در جریان خون مشخص می شود.

در این مطالعه نیز مک آلپاین و همکارانش دریافتند که کم خوابی یا بی خوابی منجر به کاهش تولید پروتئینی به نام hypocretin در ناحیه هیپوتالاموس مغز می شود که مسئول بیداری، سطح انرژی و الگوهای خواب است.
سطح پایین hypocretin مغز استخوان را تحریک می کند که پروتئینی ثانویه دیگری به نام فاکتور تحریک کننده کلونی ۱ (CSF-1) را تولید کند که آن هم به سلول های بنیادی مغز استخوان پیام می دهد که سلول های سفید خونی بیشتری تولید کنند و در نتیجه پاسخ های ایمنی و التهابی را افزایش می دهد.

در این مطالعه که روی موش های تغذیه شده با چربی بالا و برنامه ریزی شده برای ابتلا به آترواسکلروزیس انجام گرفت، موشی که دچار بی خوابی بود سلول های سفید خونی بیشتری در جریان خونش داشت و پلاک های بزرگ تری نیز در شریان های وی وجود داشت که حاکی از وجود سلول های سفید خونی بیشتر در پلاک هایش بود.

 

استفاده از مکمل hypocretin برای موش های بی خواب موجب شد که شیوع آترواسکلروزیس در آن ها پایین بیاید. نقش hypocretin بسیار بسیار عجیب بود اما این مطالعه این پروتئین را هدف مناسبی برای مقابله با شیوع آترواسکلروزیس در افرادی می داند که به دلایلی مانند کار کردن در شیفت شب، jet lag شدن و … دچار مشکلات خواب هستند.

 

سکته قلبی (انفارکتوس) چیست؟

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر