استرس و دیابت ؛ چطور با داشتن دیابت، استرس را از خود دور نگه داریم؟

استرس و دیابت ؛ چطور با داشتن دیابت، استرس را از خود دور نگه داریم؟

استرس و دیابت … مسائل سلامتی، نگرانی های خانوادگی، اضطراب درباره وضعیت کشور و جهان باعث می شود احساس خستگی کنیم. می دانم که من تنها نیستم، همانطور که می دانم که استرس می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2، افزایش قند خون را به دنبال داشته باشد. در عین حال مصرف منظم دارو ها ، داشتن رژیم غذایی و ورزش مداوم، دشوار باشد.
همه ی این مسائل میتوانند شما را به سمت الکل، سیگار یا پرخوری هدایت کند!


بعضی از بیمارانم میگویند در روزهای گذشته استرس من را به سمت پرخوری کشانده، در طول روز خوب کار میکنم، از کربوهیدرات زیاد و قند ها پرهیز میکنم اما نیمه شب که استرس من را بیخواب میکند برای رسیدن به خوراکی های پر کالری داخل یخچال لحظه شماری میکنم. استرس و دیابت اثرات زیادی روی هم می گذارند.
چندین تاکتیک برای کنترل استرس و جلوگیری از بالا رفتن قند خون:

 

 

1- با خودتان مهربان باشید.
اگر استرس دارید، احتمالا دلیلش این است که زیاد از خودتان انتقاد می کنید. تا میخواهید شروع کنید به مرور انقادات از خودتان، مچ خود ار بگیرید و آن را با کلمات مثبت جایگزین کنید. به خودتان بگویید که باید قوی تر، آرام تر، و کنترل بیشتری داشته باشید. حتی اگر مجبور شوید در آینه با خودتان صحبت کنید تا تصویر بهتری برایتان ایجاد شود.

 

 

2-از خودتان بپرسید و فکر کنید
قبل از اینکه برنامه ی مراقبت از دیابت خود را تضعیف کنید، بپرسید که خوردن این بستنی واقعا به نفع شماست؟ و اینکه آیا احساس شما را بهتر می کند؟ اگر نه، سعی کنید در مورد آنچه که واقعا ممکن است کمک کند فکر کنید. نوشتن افکارتان در یک دفترچه ممکن است مفید باشد زیرا ممکن است باعث شود با یک درمانگر صحبت کنید.

 

 

3- تحرک داشته باشید
در حال حاضر همه می دانند که ورزش استرس را کاهش می دهد. اگر در یک برنامه ورزشی هستید، متوقف نشوید اما اگر احساس می کنید بیش از حد تلاش می کنید تا یک رژیم غذایی انرژی بالا را دنبال کنید، به چیزی که می توانید در آن لحظه دست بزنید بروید. آرام قدم زدن در طبیعت، یوگا یا تای چی می تواند بسیار موثر باشد.

 

از لحاظ علمی ثابت شده است که خالی کردن ذهن از افکار توسط مدیتیشن باعث می شود ضربان قلب شما کاهش یابد و استرس را کاهش می دهد.
از لحاظ علمی ثابت شده است که خالی کردن ذهن از افکار توسط مدیتیشن باعث می شود ضربان قلب شما کاهش یابد و استرس را کاهش می دهد.

 

 

4- مدیتیشن انجام دهید
از لحاظ علمی ثابت شده است که خالی کردن ذهن از افکار توسط مدیتیشن باعث می شود ضربان قلب شما کاهش یابد و استرس را کاهش می دهد. شروع کردن آن واقعا سخت نیست. فقط 5 یا 10 دقیقه قبل از برخواستن از رختخواب چشمانتان را ببندید و سعی کنید بدن آرام باشد و تمرکز کنید. فقط به جریان هوایی که تنفس میکنید فکر کنید و گوش فرا دهید. سعی کنید همانطور ذهن خالی بماند. میبینید که نگرانی ها می روند. در ابتدا شاید عجیب به نظر برسد اما اگر اینکار را ادامه دهید می تواند کمک کننده باشد.

خونسرد ماندن آسان نیست. استرس – خوب یا بد – بخشی از زندگی است. اگر درحال کنترل و مراقبت از دیابت هستید، با پزشک خود صحبت کنید. هیچ چیز ارزشمندتر از سلامت شما نیست.

 

 

استرس و دیابت

مكانیسم اثر استرس بر قلب

سلامت قلب و عروق با حفظ آرامش و دوری از استرس و رابطه استرس با بیماری های قلبی

راه های کنترل استرس

دیابت

 

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر