شیر می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از عارضه های قلبی و عروقی داشته باشد

شیر می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از عارضه های قلبی و عروقی داشته باشد

شیر می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از عارضه های قلبی و عروقی داشته باشد. پژوهش های جدید دانشمندان نشان می دهد که پروتئین های ویژه ای در شیر و غذاهای تخمیری طبیعی وجود دارند که می توانند باعث بهبود عملکرد و افزایش سلامت قلب و عروق انسان شوند.

در تحقیقات انجام شده توسط تیمی مشترک از پژوهشگران دانشگاه های کره جنوبی، محققان در غذاهای آماده شده واکنش Maillard را به کار برده اند که یک واکنش شیمیایی بین اسیدهای آمینه و کاهش قند بوده و باعث تولید ترکیبات شیمیایی جدید با کاهش کل سرم و پائین آمدن سطح تراکم لیپو پروتئین، کلسترول و تری گلیسیرید در موش ها می شود.

بر اساس این پژوهش های جدید، پیش از این که ترکیب شمیایی فوق به موش ها داده شود، واکنش Maillard در آزمایشگاه انجام گرفته و با اسید لاکتیک تخمیر شد، که به گفته پژوهشگران، ممکن است نتیجه یک مکانیسم دفاعی آنتی اکسیدانی باشد که ترکیب کلسترول و سوخت و ساز بدن را تنظیم کرده و نهایتا در بهبود سلامت قلب و عروق موثر است.

پژوهشگران این تیم تحقیقاتی همچنین اعلام کردند که واکنش سدیم کازئینیت Maillard، cMRP، cMRP تخمیر شده به وسیله مخمر لاکتوباسیلوس H9 و F- cMRP که آنها ایجاد کرده اند، نیز ممکن است در جلوگیری و یا کاهش بیماری های قلبی – عروقی نقش داشته باشد.

 

نقش مهم شير در سلامتي قلب

کلسیم نقش مهمی در سلامت استخوان دارد، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که نقش آن در سلامت قلب نیز نباید نادیده گرفته شود.

در پژوهشي مشخص شد افرادی که سطح کلسیم پایینی دارند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به ایست قلبی ناگهانی باشند که یکی از علل اصلی مرگ در ایالات متحده است.

محققان این پژوهش معتقدند که یافته‌های آنها می‌تواند راه را برای توسعه روش‌های جدید تشخیصی و درمان‌های جدید برای “ایست قلبی ناگهانی”(SCA) هموار کند.
SCA به زمانی گفته می‌شود که ضربان قلب به صورت ناگهانی متوقف می‌شود.

این به دلیل سوء عملکرد در فعالیت الکتریکی قلب است که موجب ضربان قلب نامنظم یا آریتمی می‌شود.

به گزارش انجمن قلب آمریکا(AHA)، همه ساله درحدود 350 هزار مورد ایست قلبی خارج از بیمارستان در ایالات متحده رخ می دهد و تقریبا 90 درصد از افرادی که SCA را تجربه می‌کنند، می‌میرند.

در حالی که بیماری قلبی عروقی علت اصلی SCA در نظر گرفته می‌شود، محققان این پژوهش خاطرنشان می‌کنند که حدود نیمی از زنان و حدود 70 درصد از مردان که به دلیل SCA می‌میرند، سابقه بیماری قلبی ندارند.

محققان برای انجام این پژوهش 267 نفر را شناسایی کردند که از سال 2002 تا 2015 ، SCA را تجربه کرده و در کنار آن 445 فرد سالم کنترل شده را نیز مورد بررسی قرار دادند.
سطح کلسیم خون هر یک از این افراد به عنوان بخشی از مطالعه اندازه گیری شد که برای بیماران SCA، این اندازه گیری ها 90 روز قبل از ایست قلبی آنها انجام شد.
کلسیم یک ماده معدنی ضروری در مواد غذایی مانند محصولات لبنی نظیر شیر و پنیر است.
تیم سپس بیماران را براساس سطح کلسیم خون به گروه‌های مختلف تقسیم کرده و اینکه آیا این سطوح ممکن است با خطر SCA مرتبط باشد یا خیر را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج به دست آمده نشان داد که خطر ابتلا به SCA در شرکت کنندگانی که پایین‌ترین سطح کلسیم خون(کمتر از 8.95 میلی‌گرم در دسی لیتر) را داشتند، 2 تا 3 برابر نسبت به کسانی که دارای بالاترین سطح کلسیم خون بودند(5.55 میلی گرم در دسی‌لیتر) بیشتر است.

این نتایج پس از محاسبه تعدادی از عوامل مداخله گر، از جمله عوامل خطر قلبی عروقی، استفاده از دارو و اطلاعات دموگرافیک(جمعیت شناسی) به دست آمده است.
این تیم همچنین یادآور شدند در شرکت‌کنندگانی که SCA را تجربه کرده اند، احتمال ابتلا به دیابت، بیماری مزمن انسدادی ریوی و بیماری مزمن کلیه نسبت به گروه کنترل شده بیشتر است و درصد بیشتری از سیاه پوستان آمریکایی در گروه SCA وجود دارند.

اگرچه یافته‌های ما ممکن است برای استفاده بالینی در بیماران در این زمان آماده نباشند، اما قدمی به سوی بهبود مراقبت از بیمار با پیش‌بینی بهتر خطر هستند.

 

 

10 راه برای حفظ سلامتی قلب

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر