آشنایی با داروی ترازوسین ، اطلاعات مهم، عوارض و نکاتی که باید پیش از مصرف بدانید!

آشنایی با داروی ترازوسین ، اطلاعات مهم، عوارض و نکاتی که باید پیش از مصرف بدانید!

ترازوسین در یک گروه از داروها به نام مسدود کننده‌های آلفا آدرنرژیک قرار می‌گیرد. این دارو باعث شل شدن رگ‌ها و شریان‌های شما می‌شود، به طوری که خون به راحتی می‌توانید از طریق آنها، انتقال یابد. همچنین این دارو باعث شل شدن عضلات در پروستات و گردن مثانه، و در نتیجه آسان‌تر شدن عمل ادرار کردن می‌شود.

 

 

اطلاعات مهم در مورد داروی ترازوسین
ترازوسین همچنین برای درمان هایپر تنشن (فشار خون بالا)، و یا برای بهبود ادرار در مردان مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات استفاده می‌شود.
همچنین این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارو ذکر شده، استفاده شود.
اگر شما به این دارو حساسیت دارید، نباید آن را مصرف کنید.
اگر به هر علتی مصرف ترازوسین را قطع کردید، قبل از شروع مجدد مصرف این دارو، به پزشک خود اطلاع دهید. شما ممکن است که به تطبیق دوز دوباره نیاز داشته باشید. ترازوسین می‌تواند مردمک چشم شما را در طول عمل جراحی آب مروارید تحت تأثیر قرار دهد. به جراح چشم خود پیش از زمان عمل در مورد استفاده از ترازوسین اطلاع دهید. استفاده از ترازوسین را قبل از عمل جراحی متوقف نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما در این زمینه توصیه کند.
به پزشک خود در مورد تمام داروهای دیگر استفاده می‌کنید، به خصوص داروهای فشار خون دیگر از جمله دیورتیک ها (قرص آب) اطلاع دهید.

 

 

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو بدانید
اگر شما سابقه سرطان پروستات دارید، شما ممکن است به یک تنظیم دوز یا آزمون‌های خاص برای ایمن بودن ترازوسین نیاز داشته باشید. این دارو را از نظر خطرات و تاثیرات بر حاملگی در گروه C قرار داده است و مشخص نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می‌رساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال می‌یابد یا نه و یا اینکه به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. اگر شما در حال تغذیه کودک شیرخوار با شیر مادر هستید بدون اطلاع به پزشک خود از این دارو استفاده نکنید.

 

 

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟
این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید. پزشک شما ممکن است برای حصول بهترین نتایج دور مصرفی این دارو را برای شما تغییر دهد.
ترازوسین باعث کاهش فشار خون شده و به ویژه هنگامی که شما برای اولین بار شروع به مصرف آن، یا زمانی که شما دوباره شروع به مصرف این دارو می‌کنید، ممکن است سبب سرگیجه یا غش شود،. شما ممکن است تنها این دارو را در زمان خواب مصرف کنید که موجب می‌شود که شما احساس گیجی و حواس پرتی کنید. اگر شما دچار سرگیجه شدید و یا احساس کردید که ممکن است بیهوش شوید، با پزشک خود تماس بگیرید.
شما ممکن است زمانی که شما برای اولین بار از خواب بیدار می‌شوید، احساس سرگیجه زیادی کنید. در هنگام ایستادن و یا از حالت دراز کش برخاستن، مراقب باشید.

اگر شما از این دارو برای درمان فشار خون استفاده می‌کنید، استفاده از ترازوسین را حتی اگر شما احساس بهبودی کردید، ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. شما ممکن است نیاز به استفاده از داروهای ضد فشار خون، برای بقیه عمر خود داشته باشید.
بعضی چیزها می‌تواند باعث شود که فشار خون شما بیش از حد پایین آید. این موارد شامل استفراغ، اسهال، عرق شدید، بیماری‌های قلبی، دیالیز، یک رژیم غذایی کم نمک و یا مصرف یک داروی دیورتیک (قرص‌های آب) است. اگر شما دچار یک بیماری طولانی مدت شده‌اید که باعث اسهال یا استفراغ می‌شود به پزشک خود در این زمینه، اطلاع دهید.

 

 

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟
به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده دوري کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.
اگر شما چند دوز را در چند روز از دست دادید، با پزشک خود قبل از شروع مجدد دارو تماس بگیرید. شما ممکن است به یک دوز پایین‌تری از این دارو، نیاز داشته باشید.

 

 

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟
با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.
علائم مصرف بیش از حد این دارو، ممکن است شامل سرگیجه شدید یا غش باشد.

 

 

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟
این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.
برای جلوگیری از سرگیجه، از ایستادن برای مدت زمان طولانی اجتناب و یا از بیش از حد گرم شدن بدن در حین ورزش و یا در آب و هوای گرم پرهیز کنید.
اجتناب از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته و یا دراز کش چون این ممکن است باعث شود که شما ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از سقوط و سرگیجه، به طور آهسته و یک نواخت بلند شويد.

 

 

 

آشنایی با داروی متوهگزال

آشنایی با داروهای قلب و عروق: هیدروکلوروتیازید

آشنایی با داروهای قلب و عروق: پروپرانولول

اشنایی مختصر با داروهای مرتبط با قلب و عروق: لوزارتان

 

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب: تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر