حمام آب گرم ، سلامت قلب و عروق را بهبود ميبخشد

حمام آب گرم ، سلامت قلب و عروق را بهبود ميبخشد

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که حداقل پنج بار در هفته حمام آب گرم ، سلامت قلب و عروق سالمندان را بهبود می‌بخشد.

 

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که از گرفتن حمام آب گرم لذت می‌برید، خبرهای خوبی برای شما داریم! کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا در مردان تا کاهش چشمگیر خطر ابتلا به سکته مغزی در هر دو مردان و زنان، ایجاد آرامش در افراد و بهبود سلامت قلب و عروق از جمله مزایای دوش با آب گرم است.

نتایج یک تحقیق نشان داده است افرادی که چهار تا هفت بار در هفته حمام سونا می‌روند، ۶۰ درصد کمتر از افرادی که تنها یک بار در هفته سونا می‌گیرند، احتمال ابتلا به سکته مغزی دارند. یافته‌های تحقیق دیگری نیز حاکی از آن است که خطر فشار خون بالا در افرادی که چهار تا هفت بار در هفته حمام سونا می‌روند، ۴۶ درصد کمتر از افرادی است که یک بار در هفته حمام سونا دارند.

اما آیا افرادی که استطاعت مالی رفتن به حمام سونا را ندارند، می‌توانند از مزایای مشابه حمام آب گرم برای سلامت خود بهره مند شوند؟ گروهی از دانشمندان ژاپنی دانشگاه Ehime به رهبری پروفسور کاتشیکو کوهورا به تازگی پاسخ این پرسش را پیدا کرده اند. پروفسور کوهورا و تیم تحققیاتی او از ۸۷۳ شرکت کننده با میانگین سنی بین ۶۰ تا ۷۶ سال خواستند تا پرسشنامه ای را در مورد شیوه حمام آب گرم گرفتن پر کنند. برای این افراد دمای آب گرم ۴۱ درجه سانتی گراد و مدت حمام گرفتن ۱۲.۴ درجه سانتی گراد تعیین شد.

دانشمندان برای ارزیابی سلامت قلب شرکت کنندگان، موارد متعددی را مانند سرعت پالس پروگزیمال مچ پا که یک شیوه اندازه گیری برای تصلب شریان و سطح پلاسمای ” natriuretic peptide” نوع B است، مورد بررسی قرار دادند. محققان از میان ۸۷۳ شرکت کننده به داده های ۱۶۴ فرد که تحت دو معاینه پزشکی قرار داشتند و دوره درمان آنها به طور متوسط ۵ سال بود، دسترسی پیدا کردند. نتایج بررسی‌های صورت گرفته نشان می داد که پنج مرتبه حمام آب گرم گرفتن در هفته سلامت قلب و عروق افراد را بهبود می‌بخشد

 

حمام آب گرم تأثیر مطلوبی بر پارامترهای همودینامیک و آترواسکلروز (تصلب شریان) قلب دارد. به گفته پروفسور کوهورا نشانگرهای آترواسکلروز و بیماری‌های قلبی در افرادی که حداقل پنج بار در هفته حمام آب گرم می‌گیرند به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. بر اساس یافته‌های جدید حمام آب گرم می‌تواند بر سیستم قلبی عروقی تاثیر مثبت داشته باشد.
پ

روفسور جرمی پیرسون، مدیر پزشکی بنیاد قلب بریتانیا در انگلستان، در این باره می‌گوید: “دلایل قابل قبول برای اینکه چرا قرار گرفتن در آب برای مدت طولانی می‌تواند برای سلامت قلب فرد مفید باشد، وجود دارد.” وی در ادامه خاطرنشان می‌کند: “در واقع رابطه ای بین داشتن حمام آب گرم منظم و برخی شاخص‌های سلامت قلب و گردش خون بهتر وجود دارد اما ممکن است فاکتورهای دیگر مربوط به سبک زندگی نظیر داشتن حمام منظم، زندگی بدون استرس و رژیم غذایی سالم در این امر دخیل باشد.”

 

 

6 اشتباهی که بیماران دیابتی نباید انجام دهند

چگونه می توانیم بعد از یک حمله قلبی به خوبی ریکاوری کنیم؟

 

 

مجله سلامتی قلب دکتر سپیده پزشکی متخصص قلب و عروق و فلوشیپ بیماری های مادرزادی قلب و CMRI از سوئیس

آدرس مطب و کلینیک واریس : تهران، صادقيه، آيت ا… كاشاني، ساختمان پارسا، پلاك٧١،  واحد٩

تلفن جهت نوبت گیری:

تلفن:02144032023
همراه:09390942494

کانال تلگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

صفحه اینستاگرام : @Dr_Sepide_Pezeshki

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر