1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

15 عامل خطر در فشار خون بالا

1- سن: هر چه سن شما بالاتر باشد خطر ابتلا به فشار خون بالاتر است.

2- سابقه خانوادگی: اگر شما دارای افراد نزدیک خانواده با فشار خون بالا هستید, شانس شما در پیشرفت آن به طور قابل توجهی بیشتر است. یک تحقیق علمی بین المللی هشت تفاوت رایج ژنتیکی را که ممکن است خطر ابتلا به فشار خون را افزایش دهد, شناسایی کرد.

3- دما: در یک مطالعه که 8,011 شرکت کننده را در سن 65 سالگی تحت نظر قرار دادند، دریافتند که مقدار فشار خون سیستولیک و دیاستولیک (ماکزیمم و مینیمُم) در طول سال و بر اساس توزیع دمای هوای بیرون به طور قابل توجهی متفاوت است. وقتی خون گرمتر میشود فشار خون کمتر میشود و وقتی سردتر شد افزایش می یابد.

4- وضعیت قومی: شواهد نشان میدهد که مردم آفریقا و جنوب آسیا در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا تری هستند,در مقایسه با مردمی که عمدتا قفقازی یا بومیان امریکا هستند.

5- چاقی و اضافه وزن:افراد دارای اضافه وزن و چاق در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند, بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند.

6- برخی از جنبه های جنسیت: به طور کلی فشار خون بالا در مردان بالغ بیشتر از زنان بالغ است. با این حال بعد از 60 سال هر دو مردان و زنان به طور مساوی حساس هستند.

7- عدم فعالیت فیزیکی: فقدان ورزش, وهمچنین داشتن یک شیوه زندگی ساکن, خطر ابتلا به فشار خون را افزایش میدهد.

8- سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث باریک شدن عروق خونی میشود ودر نتیجه فشار خون بالاتر میرود.سیگار کشیدن همچنین مقدار اکسیژن خون را کاهش میدهد, بنابراین ضربان قلب به سرعت جبران میشود و در نتیجه فشار خون افزایش مییابد.

9- مصرف الکل: به گفته محققان, افرادی که به طور منظم مینوشند فشار خون سیستولیک بالاتری دارند نسبت به افرادی که نمینوشند. آنها دریافتند که سطح فشار خون سیستولیک در حدود 7 میلیمتر جیوه (mmHg) بالاتر از افرادی است که مکررا مینوشند نسبت به افرادی که نمینوشند.

10- مصرف زیاد نمک: محققان گزارش دادند که جوامعی که مردم زیاد نمک نمیخورند فشار خون پایین تری دارند از جوامعی که مردم نمک زیاد میخورند.

11- رژیم غذایی با چربی بالا: بسیاری از متخصصان سلامت میگویند که رژیم غذایی با چربی بالا منجر به افزایش فشار خون بالا میشود.بنابراین اکثر متخصصان تغذیه بر این اصرار دارند که مشکل مقدار زیاد چربی مصرف شده نیست بلکه نوع چربی است. منابع چربی های گیاهی مانند آواکادو, آجیل,روغن زیتون و روغن امگا برای شما مفید هستند. چربی های اشباع شده که معمولا در منابع غذاهای حیوانی و همچنین چربی های ترانس, برای شما بد است.

12- استرس ذهنی: 
مطالعات مختلف شواهد قانع کننده ای ارایه داده اند که استرس ذهنی بخصوص در مدت طولانی میتواند تاثیر جدی در فشار خون داشته باشد.یک مطالعه نشان داد که راه هایی که کنترل ترافیک هوایی متواند تاثیر بگزارد که آیا انها در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در زندگی قرار دارند.

13- دیابت: افرادی که دیابت دارند در معرض خطرابتلا به فشار خون بالا هستند.در بین افرادی که دارای دیابت نوع 1 هستند,قند خون بالا یک فاکتور خطرناک برای فشار خون بالاست. کنترل قند خون پایدارو موثر با انسولین, خطر ابتلا به فشار خون را در بلند مدت کاهش میدهد.

14- پسوریازیس: یک مطالعه ای که 78000زن را به مدت 14 سال دنبال کرد, دریافتند که داشتن پسوریازیس با خطر ابتلا به فشار خون بالا و دیابت مرتبط است.

15- زنان باردار خطر ابتلا به فشار خون بالا را نسبت به زنان همسال خود که باردار نیستند دارند. این شایع ترین مشکل پزشکی است که در طول بارداری اتفاق میافتد و 2تا 3 درصد بارداری را پیچیده میکند.

 

مطالب مرتبط:

فشار خون

 

یک دیدگاه